Tady se nikdo nenakazil. Země, kde fanoušci stále chodí na fotbal i box, se viru nebojí

26. dubna 2020 13:07 - Managua/Praha

V Nikaragui, kde se jako v jedné z hrstky zemí na světě hraje fotbalová liga, se navzdory pandemii koronaviru také boxuje. V hlavním městě Managua se v sobotu uskutečnil galavečer s osmi duely místních profesionálů, kterým dokonce na rozdíl od fotbalu přihlíželi i diváci. Ti nicméně dodržovali hygienická opatření a v hledišti seděli dál od sebe, používali roušky a pořadatelé jim například dezinfikovali ruce.

"Nikaragua je chudá země a boxeři potřebují jíst. Nemohou zůstat trčet doma," citovala agentura AP promotéra Rosenda Álvareze ještě před zahájením večera. "Tady se viru nebojíme, není tu karanténa. Ta tři úmrtí (která oficiálně uvádí ministerstvo zdravotnictví), přišla zvenčí, v zemi nikdo nebyl nakažen," tvrdil někdejší dvojnásobný profesionální mistr světa.

Přesto při organizaci večera zavedl opatření. Diváci se mohli přiblížit k ringu maximálně na dva metry a lékaři jim při vstupu do haly měřili teplotu. Osmitisícové hlediště se nicméně přes nabídku vstupenek zdarma zaplnilo jen zhruba z jedné desetiny. Zápasy ale vysílala státní televize Canal 6 a také jihoamerická ESPN.

Fanoušci v Nikaragui smějí na porofesionální sportovní akce.

Alfredo Zuniga, ČTK/AP

Také boxeři při nástupu do ringu měli roušku. Na koronavirus ale testováni nebyli. "Nikdo z nich neměl symptomy ani v přípravě nebyl nemocný," řekl Álvarez.

Nikaragua dosud oznámila pouhých jedenáct případů nákazy koronavirem a tři úmrtí, zatímco v sousedních a blízkých zemích středoamerický integrační systém registruje na 13 000 nemocných a 500 mrtvých. V zemi pokračují vedle fotbalu například také baseballové soutěže a autoritářský stát běžně organizuje hromadné akce. Čelí kvůli tomu kritice například od Panamerické zdravotnické organizace či od Amnesty International.

ČTK

Časová osa: Koronavirus a sport

Filtr článků - Koronavirus a sport


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.