Živě

Podle organizátorů je pozitivních testů na covid před OH méně, než se čekalo

19. července 2021 13:00

Množící se pozitivní případy koronaviru mezi účastníky olympiády v Tokiu nejsou podle poradce organizátorů pro oblast zdravotnictví Briana McCloskeyho překvapením. Nakažených je však méně, než se předpokládalo.

 

Český olympijský výbor

Hry odstartují v pátek a pozitivní test na covid-19 mělo v Tokiu už několik účastníků včetně čtyř sportovců. Prvními nakaženými sportovci v olympijské vesnici byli dva jihoafričtí fotbalisté. Celkem organizátoři zaznamenali 50 případů koronaviru.

Nákaza se nevyhnula ani české výpravě. Po jednom ze členů realizačního týmu měl pozitivní test také plážový volejbalista Ondřej Perušič a hrozí mu, že přijde minimálně o úvodní zápas turnaje.

Průšvih! Pozitivní na covid už je v Tokiu i český sportovec. A hned medailová naděje

"To, co se děje, jsme předpokládali," citovala McCluskeyho agentura Reuters. "Proto také lidi testujeme, abychom nakažené odfiltrovali," přidal odborník, který měl zdravotní správu na starost i před hrami v Londýně v roce 2012.

Stoprocentní ochrana není možná

"Včas je zachytíme a umístíme je stranou od ostatních. A každá úroveň filtrování nám umožňuje snižovat riziko. Ale čísla, která zatím máme, jsou nízká, dokonce nižší, než jsme očekávali," přidal.

Podle McCloskeyho není možné zajistit účastníkům her stoprocentní ochranu před koronavirem, olympijskou vesnici však označil za bezpečnou. "Čím déle v ní budete, tím menší máte riziko, že se nakazíte. Protože nakažené včas zachytíme," prohlásil.

Gauffová kvůli pozitivnímu testu na koronavirus přijde o OH v Tokiu

Olympiáda v Tokiu se měla uskutečnit už loni, ale kvůli koronaviru byla o rok odložena. Řada lidí v Japonsku se navíc obává, že hry odstartují další vlnu pandemie.

V anketě deníku Asahi čtyři dny před zahajovacím ceremoniálem se tak proti konání her vyslovilo 55 procent dotázaných. Osmašedesát procent pak vyjádřilo obavy, že se organizátorům nepodaří udržet nakažené jen v olympijské bublině.

ČTK

Časová osa: Koronavirus a sport

Filtr článků - Koronavirus a sport


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.