Hlavní obsah

Australský expert MOV: Praha může být příkladem

PRAHA

Praha má řadu ideálních dispozic pro pořádání olympijských her jako fungující olympijský výbor, entuziasmus primátora, bezpečnost a stabilní ekonomiku, ale musí zlepšit infrastrukturu a pokusit se získat zkušenosti při pořádání méně významných sportovních akcí. Tak by se daly shrnout poznatky a rady z třídenní návštěvy metropole Boba Elphinstona, australského funkcionáře, který byl členem vyhodnocovacích komisí Mezinárodního olympijského výboru při posledních dvou volbách dějišť letních her.

Foto: NOVINKY/Ondřej Krynek

Praha není podle experta MOV pro olympiádu bez šancí

Článek

Elphinston je současně předsedou Mezinárodní basketbalové federace a jako generální sekretář Australského olympijského výboru vydatně pomohl Sydney k uspořádání her v roce 2000.

Pravděpodobně bude hodnotit uchazeče i pro OH 2016, na které Praha podá v září přihlášku. „Praha je krásné město, snadno dostupná z celého světa,“ vypočítal výhody pražské kandidatury. O čem také po setkání s členy Českého olympijského výboru hovořil, shrnuje tabulka.

Názory Boba Elphinstona
O nákladech na pořádání:
„V tom mají lidé a často i média zmatek. Existují dva rozpočty. Jeden je organizačního výboru čistě na pořádání her. A ten se naplní z dotací od Mezinárodního olympijského výboru za televizní práva, peněz od sponzorů MOV jako Coca-cola, McDonald‘s a dalších. Další finance získá z národních sponzorských programů a prodeje lístků a suvenýrů. V Londýně bude tento rozpočet zhruba 2,5 miliardy dolarů. Pod druhý rozpočet spadá infrastruktura, výstavba vesnice, silnic, letiště. To jsou věci, ze kterých se bude profitovat dalších 50 let.“
O bezpečnosti:
„Během her se zvyšují stálá bezpečnostní opatření. Pokud ta již standardně fungují, není důvod do jejich navýšení investovat velké prostředky. Atény to stálo spoustu peněz, protože ale neměly dlouhodobě kvalitně zajištěnou bezpečnost.“
O komorních hrách:
„Už když se současný šéf MOV Rogge ujal funkce, zdůraznil, že nechce, aby hry mohly uspořádat jen velká města a země. Důkazem jsou Atény, které jsou podobně velké jako Praha. Peking bude něco jiného, ale Praha pak může být pro mnoho hlasujících příkladem, že hry je schopna uspořádat i středně velká země.“
O velkých stadiónech:
„Snahou MOV je využít co nejvíce již existujících sportovišť. Je pro nás v podstatě klíčové, aby stadióny našly uplatnění i po skončení her, což se příliš nepovedlo Aténám. V Londýně bude hlavní stadión pro 80 tisíc lidí, ale jen 25 tisíc míst bude stálých, zbytek půjde odmontovat a stadión bude sloužit pro atletiku. Dvě haly budou rozebrány a převezeny jinam v Anglii, kde půjdou lépe využít.“
O zkušenostech z velkých akcí:
„Je to jeden z asi 15 bodů, které hodnotící komise zvažují. Vím, že v Česku byly kanoistické šampionáty, basketbalové Final four i mistrovství světa v hokeji. Nevadí, že to není letní sport, hlavní je ozkoušení organizačních schopností.“

Reklama

Související témata: