Dánské házenkářky vyhrály potřetí za sebou OH

ATÉNY

Dánské házenkářky obhájily své prvenství z Atlanty a Sydney a potřetí za sebou zvítězily na olympijském turnaji. Seveřanky porazily v dramatickém finále Koreu až na sedmimetrové hody 4:2. Po druhém prodloužení byl stav nerozhodný 34:34. Dánky vstoupily do historie, vyhrát na olympiádě třikrát za sebou se ještě v házené nikomu nepovedlo.

Oba týmy předvedly jednu z nejdramatičtějších podívaných v dějinách olympijských turnajů. Utkání bylo vyrovnané jak po šedesáti minutách základní hrací doby, tak po dvou desetiminutových prodlouženích.

Při rozhodujících pokusech ze vzdálenosti sedmi metrů excelovala dánská brankářka Mortensenová, která zlikvidovala dva pokusy korejských střelkyň. A protože její krajanky byly stoprocentně úspěšné, mohl se v závěru strhnout již potřetí za sebou pod pěti kruhy vítězný červenobílý rej.

Přitom k tak dramatické koncovce vůbec nemuselo dojít. Po vyrovnaném průběhu, kde se týmy střídaly ve vedení, zavelely k závěrečnému trháku v základní hrací době Dánky a necelých pět minut před koncem vedly již 25:22. Pak ale obhájkyně polevily, Korejkám se podařilo šňůrou tří gólů srovnat a muselo se prodlužovat.

V prvním nastavení byly blíže k třetímu triumfu v historii hráčky z Asie. Dvě minuty před koncem ještě vedly 29:27, ale ani obhájkyně se nevzdaly a vynutily si druhé prodloužení. V něm už jim také hrozila porážka, ale sedm sekund před koncem se přece jen podařilo nejlepší střelkyni zápasu Fruelundové vyrovnat a zápas vyvrcholil dramatickými sedmimetrovými hody.

Korejkám se tak nepodařilo navázat na svá olympijská prvenství z let 1988 a 1992. Polepšily si však oproti Sydney, kde skončily čtvrté. Bronzovou medaili si z Atén odvezou Ukrajinky, které v sobotním utkání o třetí místo porazily mistryně světa Francouzky.

HÁZENÁ - Ženy
Finále:
Dánsko - Korea 34:34 po 2. prodl. (29:29, 25:25, 14:14), na sedmimetrové hody 4:2
Branky: Fruelundová 14/6, Andersenová 5, Kiaerskouová 4/2, Broedsgaardová a Tourayová po 3, Westergaardová 2, Daugaardová, Jörgensenová a Jensenová po 1 - I Sang-on 8/3, Hu Sun-jong, Čang So-hi a Mun Pchil-hi po 5, Čcho Im-čong, U Sun-hi po 4, Kim Ča- jon 2, O Song-ok 1. Rozhodčí: Baum, Goralczyk (oba Pol.). Sedmimetrové hody: 8/8 - 4/3. Vyloučení: 1:4.