Neumannová suverénně vyhrála volnou desítku v Gällivare

GÄLLIVARE

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová si v sobotu připsala první vítězství v letošním ročníku Světového poháru. Česká reprezentantka suverénně vyhrála první distanční závod seriálu, deset kilometrů volnou technikou ve švédském Gällivare.

Třiatřicetiletá Neumannová se tak dočkala 17. vítězství v SP v kariéře. Za polárním kruhem dnes dokázala, že je na volné desítce po mateřské pauze téměř neporazitelná - při svém devátém startu na této trati po narození dcery Lucie vyhrála poosmé.

"Všechno se dnes sešlo úplně super, proto bych raději byla opatrná v prognózách do sezony. Dá se předpokládat, že tohle se nebude často opakovat," řekla spolupracovníkovi ČTK Neumannová, jež potvrdila formu z minulého víkendu. Před týdnem v kontrolním závodě na 10 km klasicky v Muoniu totiž zvítězila před Šmigunovou ještě větším rozdílem.

"Věděla jsem, že jsem na tom dobře. Za ta léta už jsem si zvykla, že chci bojovat o první místo, nemůžu být skromná. Ale na co to bude stačit, jsem si netroufla odhadnout," poznamenala majitelka pěti olympijských medailí, jež má před sebou poslední sezónu v kariéře.

Folisová přepálila začátek

Neumannová vyrazila na trať jako předposlední před úřadující vítězkou seriálu Björgenovou a hned od úvodu útočila na vítězství. Na prvních dvou mezičasech byla ještě nejrychlejší Italka Arianna Folisová, ta ale závod přepálila a skončila až čtrnáctá. V polovině trati už nicméně česká běžkyně vedla o 12 sekund a postupně svůj náskok zvyšovala až do cíle.

"Do osmého kilometru jsem měla poměrně chaotické hlášení, takže jsem až do té doby nevěděla, že mám takový náskok. Pak už jsem ale v závěru nepotřebovala 'položit život'," řekla rodačka z Písku, jež si vzhledem k náskoku mohla na stadionu vychutnat slova hlasatele, že přijíždí vítězka závodu. "To se mi stalo podruhé v životě," dodala Neumannová.

Díky premiérovému vítězství v sezoně se hned vyšvihla na druhé místo průběžného pořadí, jemuž se 160 body vládne Björgenová. Neumannová v touze získat poprvé v kariéře celkový triumf v SP absolvovala netradičně i sprint v Düsseldorfu a má nyní 107 bodů.

Na body dnes vedle suverénky Neumannové dosáhla díky 27. místu i Helena Erbenová.

Bauer byl při triumfu biatlonisty Björndalena čtvrtý

Senzací skončil v Gällivare závod mužů. Běh na 15 km volnou technikou totiž vyhrál rozdílem třídy biatlonový fenomén Ole Einar Björndalen. Úspěšně zahájil sezónu Lukáš Bauer, jenž obsadil čtvrté místo necelé tři sekundy za stupni vítězů.

Majitel devíti olympijských medailí z biatlonu Björndalen si dnes za polárním kruhem připsal první vítězství v běžeckém SP v kariéře, dosud byl nejlépe dvakrát druhý. Dvaatřicetiletý závodník, jenž biatlonové závody vyhrává často právě díky svému skvělému běhu, porazil o 23,3 sekundy svého krajana Toreho Ruuda Hofstada.

Třetí místo a první stupně vítězů získal poprvé v kariéře Němec Franz Göring na úkor stříbrného medailisty z Turína Bauera, jehož v těsném souboji porazil o 2,8 sekundy. Povedený závod českých mužů a naději pro nedělní štafetu korunovalo desátá místo Martina Koukala a 12. pozice Jiřího Magála.