Živě

Jizerská padesátka byla kvůli počasí zrušena

7. ledna 2007 17:41 - BEDŘICHOV

Tradiční dálkový závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka, úvodní díl seriálu Worldloppet, byl v neděli vinou nepříznivých podmínek zrušen. Důvodem je nedostatek sněhu, déšť a špatná předpověď počasí pro příští týden. ČTK to řekl ředitel tratí Radim Nyč. Závod na 50 kilometrů klasickou technikou se měl konat příští víkend.

 

archiv

Na tratích se Nyč byl podívat v sobotu. "Už to bylo špatné, navíc v noci do toho ještě pršelo," řekl ČTK. Rozhodování pořadatelům usnadnila nepříznivá předpověď na příští týden. "Má být hodně teplo," prohlásil smutně.

První ročník Jizerské padesátky se uskutečnil v roce 1968 a od té doby museli pořadatelé kvůli počasí závod odvolat již počtvrté - v předchozích případech k tomu došlo v letech 1988, 1990 a 1998. V roce 1993 se jim podařilo běh přesunout.

"Ale letos nebylo kam," prohlásil Nyč. V úvahu nepřicházela ani změna termínu. "Termíny seriálu Worldloppet jsou přesně dané. Bohužel, bylo to jasné, nebyla v podstatě žádná šance," litoval Nyč.

Škodu zatím nevyčíslili

Zrušení závodu pořadatele letos finančně výrazně poškodí, neboť získali nového partnera Patria finance. Organizátoři dlouho živili naději a dokonce uvažovali o zkrácení závodu o pět kilometrů a přesunutí startu z Bedřichova na Novou louku.

"Bohužel ztráty budou, ale zatím se to vyčíslit nedá. Musí se to nejdřív všechno spočítat," řekl ČTK předseda organizačního výboru Martin Koucký s tím, že částky by měly být známy do dvou týdnů. "Teď opravdu nevím, nemohu to povědět ani řádově," pravil.

Jizerská padesátka proti podobné situaci ani nebyla pojištěna, třebaže se o to organizátoři snažili. "Oslovili jsme několik ústavů, ale pochybuji, že by se našel takový, který by pojistil padesát kilometrů," uvedl. "A zrovna v dnešní době je pojištění takřka nemožné," glosoval tragické sněhové podmínky.

Poslední vystoupení na domácích tratích v kariéře měla na Jizerské padesátce absolvovat olympijská vítězka Kateřina Neumannová, běžet se chytal i bývalý mistr světa Martin Koukal. Neumannová se chystala startovat v závodu na 25 kilometrů klasicky, Koukal se chtěl zúčastnit hlavního běhu. Přihlášeno bylo více než 3900 běžců.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.