Ester zjistila, že to není prča! Hudec o strachu z pádů, zranění a psychice sjezdařů

7. února 2019 07:40 - Aare

Ester Ledecká se ve švédském Aare sbírá z nepovedeného super-G, chystá se na páteční kombinaci. Je schopná bleskově nabýt sebedůvěru, kterou ztratila kvůli třem pádům v poslední době, aby se opět mohla měřit s elitou? Podle bývalého kanadsko-českého sjezdaře Jana Hudce, bronzového z OH 2014, to možné je. „Ale také se s tím může člověk potýkat rok," upozorňuje Hudec, jenž v Aare plní roli konzultanta českých závodníků.

 

Robert Neumann, Právo

Během kariéry jste zažil spoustu pádů a nepříjemných zranění. Jaké to je, prát se se ztrátou sebedůvěry, jako nyní Ledecká?

Bojoval jsem s tím celou kariéru. Obava, postavit se nahoře na kopci na lyže, je obrovská výzva. Rozdíl mezi slalomářem a sjezdařem je, že sjezdař musí být sám sobě psychologem, mentálně se nastavit a překonat velké strachy. Ve slalomech nejde o život. Ester teď spadla třikrát během měsíce, najednou zjistila, že to není prča.

Dřív si riziko nepřipouštěla?

Tohle se mladým závodníkům často stává. Jezdí rychle, buší do toho, riskují. Pak párkrát spadnou a začínají od nuly. Zkušenost si vybudují ve třiceti. Proto nejlepší sjezdaři jsou právě ti starší. Už mají zkušenosti, vědí, kdy zariskovat, jak skákat, kde ubrat. Tyto věci se učí dlouho. Člověk musí krotit ego.

Video již není dostupné

Dramatický pád Lindsey Vonnové v Super-G na MS v Aare

sntv

 Bude mít Ledecká problém dostat se zpátky do pohody?

Není to konec Ester! Pády jí jen připomněly, že lyžování je nebezpečný sport, že se musí plně soustředit. Jsou ještě věci, na kterých musí pracovat. Má před sebou dlouhou, úspěšnou kariéru, těžkými obdobími si musí projít. Je otázka, jak se psychicky nastaví, aby bitvy strachu se sebevědomím postupně vybojovala. Talentovaná je hrozně moc, lyžovat umí. I v letošní sezoně ukazuje, že umí jezdit rychle, takže nejde o velkou krizi.

Může se oklepat už do páteční kombinace a nedělního sjezdu?

Proč ne? Záleží na každém. Člověk se v tom může zaseknout rok, nebo něco cvakne a ze dne na den je v pohodě. Já jsem s tím bojoval už při prohlídce trati. Představoval jsem si, jak padám, musel jsem si tu sekci představit třeba dvacetkrát, než jsem pád z hlavy odstranil. Nevěřil jsem si. Ale jak říkám, všechno se může rychle změnit. Pomůže krásný den se sluníčkem, pár dobrých jízd před prohlídkou a má to zase v sobě.

Video již není dostupné

MS v Aare: Super G žen

sntv

 Kolik procent výkonu sjezdaře dělá psychika?

Nastavení na startu je neskutečně důležité. Právě zlaté super-G na olympiádě bylo krásným příkladem toho, že Ester necítila tlak. Valila, jela na riziko. Všechno vyšlo skvěle. Převedla nádhernou jízdu, placku si zasloužila. Na startu však byla nastavená tak, že se nebojí, že jede.

Teď je nastavená na opatrnější mód?

Sebevědomí dělá rozdíl mezi vítězi a poraženými. Osmdesát procent je o hlavě. Všichni kluci i holky umí jezdit. I ti naši kluci, který to pořád říkám. Spoustu mezičasů zajedou rychle, takže nevidím důvod, proč by nemohli zajet rychle celý závod. Zásadní je být schopný soustředit se dvě minuty a jet na riziko. Psychika je nejdůležitější.

Může Ledecké pomoct adrenalin z povedené jízdy?

Adrenalin člověka vždycky nabíjí, dává mu extra sílu. Přitahuje sportovce zpátky, především po zranění. Cítit adrenalin, vítr v obličeji, je super. Plus láska a vášeň ke sportu. Když to tam není, nestojí za to, trápit se pět dnů v týdnu.

Robert Neumann (Aare), Sport.cz, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.