Rubriky:

Lyže a snowboard

Řada slalomářů volá po vyřazení paralelních závodů ze SP

11. února 2020 14:27 - Mnichov

Bývalý německý slalomář Felix Neureuther považuje zařazení paralelních závodů do programu Světového poháru za výsměch alpskému lyžování. Pětatřicetiletý lyžař, jenž po minulé sezoně ukončil kariéru, vyzval mezinárodní federaci FIS, aby se vrátila k tradičním disciplínám a podporu našel i u řady současných závodníků.

"Celý tenhle paralelní humbuk! To, že to je součástí Světového poháru, je ten největší nesmysl všech dob. S lyžařským sportem, který tak milujeme, to nemá nic společného. Musí to pryč ze Světového poháru," řekl expert televizní stanice ARD v rozhovoru pro rakouský list Kronen-Zeitung.

Představitelé FIS ve snaze přilákat mladší publikum zavádějí do sjezdového lyžování nové formáty, jako jsou týmové soutěže nebo právě paralelní slalomy a obří slalomy. V této sezoně se poprvé za paralelní disciplíny uděloval samostatný křišťálový glóbus, mezi muži ho po dvou závodech získal Francouz Loic Meillard. Ženy mají v plánu závody tři.

Podle Neureuthera není při paralelních závodech prostor předvést opravdové slalomářské umění. "Prosím, milí lidé z FIS, tohle musí skončit. Nejsme přeci snowboardisté," vzkázal.

Už po nedělním paralelním obřím slalomu SP v Chamonix se na tento formát snesla kritika některých závodníků. "Jsem znechucený. Dělají z nás figurky v show a ne opravdové sportovce," prohlásil elitní francouzský slalomář Alexis Pinturault. "Měli bychom zahájit bojkot?" zeptala se další slalomářská hvězda Daniel Yule ze Švýcarska.

FIS ale s paralelními soutěžemi počítá i do budoucna. Týmový závod byl už v roce 2018 součástí olympijského programu, v roce 2021 se bude na mistrovství světa bojovat o medaile i mezi jednotlivci.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard