Skokan Žyla se na letech v Kulmu dočkal druhé výhry v SP

Bad Mitterndorf

Polský skokan Piotr Žyla vyhrál závod v letech na lyžích v Bad Mitterndorfu a skoro po sedmi letech se dočkal druhého vítězství ve Světovém poháru. Nikdo ze čtveřice českých reprezentantů Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Vojtěch Štursa a Filip Sakala nepostoupil do druhého kola.

Roman Koudelka na archivním snímku.

Třiatřicetiletý Žyla zvítězil o pouhé tři desetiny bodu před Slovincem Timim Zajcem. Třetí skončil lídr seriálu SP domácí Rakušan Stefan Kraft.

Všichni čeští skokani mají osobní rekord přes 200 metrů, ale v prvním kole se k této hranici nepřiblížili. Kožíšek skočil 178 metrů a obsadil 41. místo, Koudelka měl o dva metry méně a byl o příčku horší. Štursa předvedl 157 metrů, což stačilo na 47. pozici, Sakala dal jen 146,5 metru a skončil 52., předposlední.

Po prvním kole vedl Němec Karl Geiger, který na mamutím můstku na Kulmu skočil 230 metrů, ale ve druhém přidal jen 213 metrů a skončil čtvrtý. Žyla byl po prvním skoku dlouhém 225,5 metru třetí a ve druhém kole ho k výhře posunulo 219,5 metru. Navázal tak na dosud jediný triumf z března 2013, kdy slavil na Holmenkollenu v Oslu.

Nejdelší lety dne předvedli v celkovém pořadí sedmý Polák Kamil Stoch a desátý Nor Marius Lindvik, oba přistáli na 231,5 metru. V neděli je v Bad Mitterndorfu na pořadu druhý závod.

Na mamutí můstky se skokani vrátí 14. a 15. března v norském Vikersundu, kde jsou v rámci SP na programu závody jednotlivců a družstev. O týden později se pak ve slovinské Planici 19. až 22. března uskuteční mistrovství světa v letech na lyžích.