Morgenstern poprvé nevyhrál, Cikl skončil devátý

ENGELBERG

V sedmém závodě sezóny Světového poháru skončila vítězná série rakouského skokana na lyžích Thomase Morgensterna. Rakouský závodník obsadil ve švýcarském Engelbergu při vítězství domácího Andrease Küttela třetí místo a nepřekonal tak rekord Finů Mattiho Hautamäkiho a Janneho Ahonena, kteří v sezóně 2004/05 také vyhráli šest závodů za sebou.

Jako druhý Čech v této sezóně po Romanu Koudelkovi se dnes dostal do elitní desítky Martin Cikl, jenž při svém teprve pátém startu v SP v kariéře obsadil deváté místo a o pět příček si vylepšil své maximum ze soboty. Poprvé v ročníku bodoval díky 29. místu Jan Matura.

Dvacetiletý skokan liberecké Dukly Cikl byl po první části na 14. pozici a díky jednomu z nejdelších pokusů druhého kola 133 metrů se posunul poprvé v kariéře do top ten.

Po vítězi Küttelovi a šestém Němci Michaelu Uhrmannovi byl Cikl v pořadí teprve třetím reprezentantem jiné země než Rakouska. Na druhém místě za domácím skokanem, jenž se radoval v SP z výhry popáté v kariéře, skončil objev minulé sezony Gregor Schlierenzauer. Fenomén úvodu ročníku Morgenstern prakticky ztratil šanci na sedmý triumf za sebou v prvním kole, po němž figuroval na čtvrtém místě více než 10 bodů za krajanem Andreasem Koflerem.

Právě on mohl posledním skokem závodu prodloužit sérii rakouských triumfů, ale po nezvládnutém dopadu při nejdelším pokusu dne 139 metrů upadl a klesl na páté místo. Svou zmařenou šanci na výhru pak v náručí Morgensterna oplakal.

Dnešní závod v Engelbergu se překvapivě nevydařil české jedničce první části sezony Koudelkovi. Skokan z Lomnice neprošel do druhého kola a neměl tak šanci bojovat o postup do první desítky celkového pořadí SP, která by mu na blížícím se Turné čtyř můstků zajistila přímou účast v závodě. V průběžném hodnocení seriálu klesl po dnešní 36. příčce z jedenácté pozice o jednu níže. Nebodoval ani 44. Antonín Hájek.

Tradiční Turné na německých a rakouských můstcích startuje 30. prosince v Oberstdorfu. Češi by svou pětičlennou nominaci měli oznámit dnes.