Biatlonista Dostál byl v SP dvanáctý ve sprintu

ÖSTERSUND

Stejně jako ve středečním individuálním závodu byl i v sobotním sprintu Světového poháru biatlonistů nejlepším Čechem osmatřicetiletý Roman Dostál. Mistr světa z roku 2005 obsadil na desetikilometrové trati ve švédském Östersundu 12. místo a vytvořil si dobrou pozici pro nedělní stíhací závod.

Roman Dostál

Zkušený Dostál v sobotu jako jeden z mála odstřílel čistě a ztratil 55,3 sekundy na vítězného Emila Hegleho Svendsena z Norska. Ten musel absolvovat jeden trestný okruh stejně jako druhý Polák Tomasz Sikora, který za ním zaostal o 12,7 sekundy. Třetí místo obsadil bezchybný Francouz Simon Fourcade, jenž o pouhou desetinu sekundy porazil slavného Nora Oleho Einara Björndalena.

Dostál měl dnes radost jak z bezchybné střelby, tak z výsledku. "To dodá sebevědomí. Po dvou průměrných sezonách už jsem slušný výsledek potřeboval. To se pak bude lépe končit," citoval ho web biatlon.cz. "Ale na druhou stranu doufám, že párkrát do vody ještě plácnu," dodal veterán, jenž chce vydržet až do olympijských her 2010 ve Vancouveru.

Vedle Dostála dosáhli v sobotu na body ještě 25. Jaroslav Soukup a díky novým pravidlům i 34. Tomáš Holubec, kteří minuli jednou na každé položce. O něco lépe střílel Zdeněk Vítek, ale slabší běh ho odsoudil na 41., první nebodovanou pozici.

Měl by se však představit v nedělní stíhačce na rozdíl od Ondřeje Moravce a nečekaně i Michala Šlesingra, kteří se nevešli mezi nejlepších šedesát. Moravec obsadil s třemi chybami 62. místo, nejlepší Čech v SP z minulých sezon Šlesingr byl dokonce až sedmdesátý a nebodoval tak stejně jako ve středu. Také on musel na tři trestné okruhy.

"Michal se trápil už ve vytrvalostním závodě. Skutečnost, že není ve stíhačce, by mu mohla spíše pomoci. Potřebuje si odpočinout. V Hochfilzenu už to určitě bude jiný Šlesingr," uvedl reprezentační trenér Vlastimil Vávra. V rakouském Hochfilzenu pokračuje SP od příštího pátku.

Světový pohár:
Výsledky - 10 km:
1. Svendsen (Nor.) 25:42,3 min. (1 tr. okruh), 2. Sikora (Pol.) -12,7 (1), 3. Fourcade (Fr.) -28,1 (0), 4. Björndalen (Nor.) -28,2 (1), 5. De Lorenzi (It.) -29,6 (0), 6. Hafsas (Nor.) -34,4 (1), 7. Windisch (It.) -39,7 (0), 8. Čerezov (Rus.) -41,1 (0), 9. Valjullin (Běl.) -44,6 (1), 10. Bergman (Švéd.) -45,4 (1), ...12. Dostál -55,3 (0), 25. Soukup -1:22,6 (2), 34. Holubec -1:36,7 (2), 41. Vítek -1:43,1 (1), 62. Moravec -2:08,4 (3), 70. Šlesingr (všichni ČR) -2:26,0 (3).
Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Svendsen 108 b., 2. Greis (Něm.) 87, 3. Sikora 83, 4. Os 79, 5. Hanevold (oba Nor.) 66, 6. Čerezov 64, ...10. Dostál 49, 37. Soukup 16, 45. Moravec 9, 48. Holubec 7.