Živě

Pokuty za odvážení sněhu z Jizerských hor jsou 600 000 a 240 000

22. prosince 2008 15:04 - LIBEREC

Společnost Petr Březina - APB Plzeň zaplatila za odvážení sněhu z Jizerských hor pokutu 600 000 korun, firma Stavby silnic a železnic uhradí pokutu 240 000 korun. Sníh dopravovaly do běžeckého areálu v Liberci-Vesci, kde se v únoru konaly Světové poháry v klasickém lyžování. Mezi 8. a 12. únorem vyjížděli řidiči APB v osadě Jizerka mimo silnice a cesty a jejich nákladní vozidla a těžká stavební technika se pohybovaly na chráněném území, řekla v pondělí ČTK mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

"Firma APB porušila zákon, ale nepoškodila ekologické systémy. Proto ministerstvo snížilo pokutu z miliónu korun na 600 000 korun," vysvětlila Krebsová.

Milionovou pokutu udělila plzeňské společnosti Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Nejvyšší možná sankce byla dva milióny korun. Polovina z konečné pokuty 600 000 korun půjde do rozpočtu Státního fondu životního prostředí a zbytek obdrží obec Kořenov, kde Jizerka leží.

Společnost Stavby silnic a železnic dostala za porušení zákona na ochranu přírody od správy chráněné oblasti pokutu 300 000 korun. Stejně jako Petr Březina - APB Plzeň se však odvolala na ministerstvo. "Stavbám silnic a železnic jsme snížili pokutu na 240 000 korun. Svou technikou neohrozily žádné zvláště chráněné druhy rostlin nebo živočichů," dodala Krebsová. Stavby silnic a železnic odvážely sníh z chráněného území v Hraběticích a z okolí silnice Smědava - Souš a podle Krebsové již podnikají kroky k zaplacení pokuty.

Nakladač APB vjel před únorovými závody v Liberci do druhé zóny chráněné oblasti na louce v osadě Jizerka a bral tam sníh z velké plochy. Rypadlem ho vyhrnoval až na zem. Při nakládání sněhu z louky v osadě Jizerka pomáhala i rolba Jizerské obecně prospěšné společnosti. Společnost dostala pokutu 100 000 korun a uhradila ji.

Výše pokuty pro Stavby silnic a železnic se měnila dvakrát

"Rolba Jizerské o.p.s. přihrnovala na louce v Jizerce sníh k nakladačům. Oceňujeme ale, že později jako jediná z firem upravila z vlastní iniciativy poškozený terén a uvedla ho do přijatelného stavu," prohlásil vedoucí správy chráněné oblasti Jiří Hušek.

První pokuta od správy chráněné oblasti pro APB dosáhla 1,8 miliónu korun. Ministerstvo ale po odvolání firmy vrátilo případ k novému projednání a pokuta od správy klesla na milión. Změnila se i první pokuta pro Stavby silnic a železnic. Správa ji zvýšila z 240 000 na 300 000 korun. Nakonec ale pokuta zůstane na původních 240 000 korun.

Louky na Jizerce leží v druhé nejpřísněji chráněné zóně chráněné krajinné oblasti a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000. Ekologové ze správy chráněné oblasti informovali již 7. února představitele organizačního výboru Světových pohárů, že odvážení sněhu z luk na Jizerce je protiprávní.

Na tratích ve Vesci roztál před únorovými závody téměř všechen sníh a těžká nákladní auta ho tam začala dopravovat necelý týden před prvním závodem. Světové poháry, které sloužily jako zkouška pro mistrovství světa 2009, se nakonec uskutečnily v omezené podobě. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová získala za navážení sněhu z Jizerských hor do Liberce nominaci do soutěže Dětí Země Ropák roku.

Mluvčí letošních libereckých Světových pohárů Zdeněk Soudný se k dopravě sněhu z Jizerky vyjádřil již po propuknutí aféry. "Najaté firmy jsme upozornili, kam se svou technikou v Jizerských horách smějí a kam ne," řekl ČTK 13. února Soudný.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.