Rubriky:

Lyže a snowboard

Tour de Ski v Novém Městě bude. Pořadatelé spoléhají na předpověď

23. prosince 2008 11:21 - NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Navzdory současným špatným sněhovým podmínkám se třetí díl seriálu Tour de Ski uskuteční 31. prosince a 1. ledna v Novém Městě na Moravě. Pořadatelé se v úterý domluvili na této riskantní variantě s šéfem běžecké komise FIS Jürgem Capolem, neboť předpověď počasí po Štědrém dnu slibuje mrazivé počasí, které dovolí vyrobit technický sníh minimálně na sprinterskou trať. Program závodů bude upřesněn na základě aktuálních sněhových podmínek.

"Věříme předpovědi počasí, vsadili jsme na tuto kartu. Budeme nyní s pořadateli v každodenním kontaktu. Na sprint je důležité využít maximální osmimetrovou šířku trati, ale pro ostatní úseky na klasiku stačí šířka čtyři metry," řekl na dnešní poradě v Novém Městě Capol, který zjišťoval i možnosti dovozu technického sněhu, nebo přeložení novoměstského závodu jinam. Tato varianta se ale nedá realizovat, neboť nikde není připravena odpovídající trať. Další komplikací by bylo zajištění ubytování pro celý peloton Tour de Ski.

Capol počítá i s krizovou variantou, že by se trať v Novém Městě připravovala ještě den před závodem 30. prosince. "Musí být ale připraven kratší okruh pro tréninky," uvedl zástupce FIS, jenž má už promyšlenou i variantu, že by byla připravena pouze sprinterská trať. Zatím ji ale nechce odhalit. "Sprint bychom udělali v každém případě na Nový rok a na 31. prosince bychom vymysleli nějakou náhradní variantu. Startovní časy by zůstaly stejné," prohlásil Capol.

V průběhu mrazivých dnů na přelomu listopadu a prosince se podařilo vyrobit 1600 kubíků technického sněhu do zásobníků, následné teplé počasí a déšť ale tuto zásobu zredukovaly na zhruba 800 až 900 kubíků. "Na vytvoření sprinterské trati bychom potřebovali ještě dalších 600 až 700 kubíků sněhu. Potřebovali bychom teploty minus čtyři stupně Celsia," uvedl sněhový komisař Ladislav Slonek.

Mrznout má začít na Štěpána 

Přesná předpověď počasí pro oblast Nového Města na Moravě slibuje první výraznější noční mrazy od -3 do -7 stupňů Celsia v noci na 26. prosince. Přes den by se teploty měly pohybovat těsně nad nulou. Toto počasí by mělo trvat až do konce roku.

"Uděláme, co budeme moci. Pokusíme se připravit dvoukilometrovou trať. Ale musí mrznout. Vzhledem ke kapacitě vody můžeme uvést do provozu maximálně dvanáct děl," řekl předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Přes komplikace s chybějícím sněhem zůstává rozpočet novoměstských závodů na částce zhruba jedenáct miliónů korun. "Počítali jsme v rozpočtu s výrobou technického sněhu, kvůli teplému počasí ale sněhová děla stála. Nyní se bude připravovat kratší trať, než původně plánovaných 3,75 kilometru," uvedl zástupce marketinkového partnera Otakar Binder.

ČTK

ČT sport Crans Montana - super-G žen konec
20210124T12:00:00+0100
Crans Montana - super-G žen
Crans Montana - super-G žen
Crans Montana - super-G žen

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.