Kuitunenová vyhrála klasickou desítku a vede celkově Tour de Ski

VAL DI FIEMME

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála závod na 10 kilometrů klasickou technikou ve Val di Fiemme a dostala se před nedělní závěrečnou etapou do vedení v seriálu Tour de Ski. Česká reprezentantka Kamila Rajdlová obsadila v dnešním závodu s hromadným startem 22. místo.

Vítězka prvního ročníku Tour z roku 2007 Kuitunenová vyhrála téměř systémem start-cíl s náskokem 13,8 sekundy před Petrou Majdičovou. Právě Slovinka ji jako jediná dokázala v závodě na mezičase po 6,6 km nakrátko předstihnout, jinak před sebe Kuitunenová nikoho nepustila.

Na třetím místě s odstupem 20,5 sekundy dojela další Finka Aino Kaisa Saarinenová, jež po novoročním sprintu v Novém Městě na Moravě vedla seriál před Kuitunenovou o necelou čtvrt minutu.

Díky dnešnímu triumfu, již třetímu v letošní Tour, a bonifikacím je Kiutunenová v čele s více než půlminutovým náskokem před Saarinenovou. Na třetí pozici se před Norku Marit Björgenovou dostala Majdičová, jež ztrácí 49,1 sekundy.

Rajdlová figurujue na 27. příčce

Poslední Češka ve startovním poli Rajdlová dojela půldruhé minuty za vítězkou a v celkovém pořadí Tour se posunula o tři příčky na 27. místo. Za Kuitunenovou, jež vyhrála už stíhačku v Oberhofu a klasickou desítku v Novém Městě, má odstup sedm a půl minuty.

"Víc už to asi nešlo. Jela jsem naplno, dělala jsem, co jsem mohla. Lepší už to asi být nemohlo," řekla novinářům Rajdlová, která se na Tour vrátila mezi lyžařskou elitu po mateřské pauze.

Nelituje toho, že vpadla právě do nejnáročnější části sezony. "Dneska se snad ukázalo, že na klasice jsem nějak schopná jet," konstatovala třicetiletá běžkyně.

Sedmidílný seriál vyvrcholí v neděli, kdy na běžkyně čeká devítikilometrový stíhací závod volnou technikou podle odstupů v celkovém pořadí Tour, který vyvrcholí obávaným stoupáním na sjezdovce Alpe Cermis.

"Už jsem ten kopec jednou jela a samozřejmě se na to moc netěším, ale je to takový výšlap. Kolem mě jsou holky v několika vteřinách, musím to nějak vyšlápnout," uvedla Rajdlová.