Rubriky:

Lyže a snowboard

FIS chce Tour de Ski příští rok raději do Švýcarska a Rakouska

4. ledna 2009 17:38 - CAVALESE

Tour de Ski v běhu na lyžích, jejíž třetí ročník v neděli vyvrcholil atraktivními stoupáními na sjezdovce ve Val di Fiemme, čekají možná příští sezónu velké změny týkající se pořadatelství jednotlivých etap. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) chce s běžkařským seriálem výrazněji proniknout na ekonomicky atraktivní trhy v Německu, Švýcarsku či Rakousku, což může vyřadit z programu české organizátory.

"Byly to skvělé závody. Z formátu Tour jsem nadšen, ale kriticky vidím výběr míst etap," citovala v neděli agentura SID prezidenta FIS Gian Franka Kaspera. "Musíme dostat Tour také do jiných zemí, jako jsou Rakousko a Švýcarsko. Samozřejmě přáli bychom si i další štaci v Německu," dodal Kasper.

Letošní ročník Tour startoval poprvé v německém Oberhofu, který získal garanci zahajovacího místa série až do roku 2013. Jistotou je také, že i v budoucnu obstará finále stoupání na sjezdovce Alpe Cermis v Itálii.

Stejně jako v minulém ročníku se jely etapy Tour na českém území. Letos se konal sprint na Výstavišti v Praze a další dva závody v Novém Městě. To se však může pro příště změnit. "Registrujeme zájem ze Švýcarska, z Lichtenštejnska a z několika německých středisek," uvedl ředitel běžkařské sekce FIS a jeden z duchovních otců Tour Jürg Capol.

Česko je pro běžce příliš daleko

Podle agentury SID se již ozvala s přáním pořádat etapy běžkařské Tour švýcarská města Davos a Curych, německá střediska Oberstdorf a Ruhpolding a Rakušané ze Salcburku a Ramsau. "O místech pro příští Tour budeme debatovat až do května. A budeme zohledňovat také geografické aspekty," uvedl Capol.

Podle něj se Praha a Nové Město jako organizátoři "výrazně zlepšili", údajně jsou ale mezi běžci a týmy terčem kritiky kvůli horší dosažitelnosti a tedy náročnému cestování.

Bez ohledu na to, kde se Tour pojede, zůstane nejlukrativnějším podnikem pro běžce na lyžích. Celková dotace 930 000 švýcarských franků (zhruba 16,5 miliónu korun) zajistila například vítězům devětkrát vyšší odměnu než u běžného závodu Světového poháru (na TdS 131.250 franků - asi 2,3 miliónu korun). "Všechny smlouvy s hlavními partnery jsou podepsány minimálně do roku 2011," uvedl k ekonomickému zajištění Capol.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.