Ital Piller-Cottrer vyhrál s náskokem skiatlon ve Whistleru

VANCOUVER

Italský lyžař Pietro Piller-Cottrer vyhrál suverénně skiatlon v kanadském Whistleru na tratích, které budou příští rok hostit olympijské závody. Ženský skiatlon v rámci předolympijských závodů vyhrála polská běžkyně Justyna Kowalczyková.

Své páté vítězství ve Světovém poháru vybojoval s náskokem 15 sekund před Francouzem Jeanem-Markem Gaillardem, který byl nejrychlejší ve finiši skupiny závodníků. Třetí skončil v běhu na 15 km klasickou technikou a 15 km bruslením další Ital Valerio Checchi.

Čeští reprezentanti v Kanadě nestartovali stejně jako vedoucí muž Světového poháru Švýcar Dario Cologna a další elitní běžci. Piller Cottrer se díky triumfu posunul v průběžném pořadí na čtvrté místo. Nejlepší český běžec Lukáš Bauer si navzdory absenci udržel jedenáctou pozici.

Kuriózně přišel o dva body do Světového poháru třetí muž z pátečního sprintu Němec Josef Wenzl, který byl po skiatlonu spolu s reprezentačním kolegou Tomem Brunnerem diskvalifikován, protože si vyměnili startovní čísla. Brunner doběhl původně čtyřiatřicátý.

Justyna Kowalczyková při svém třetím triumfu ve Světovém poháru zvítězila o 7,6 sekundy před Italkou Mariannou Longaovou, která se v 29 letech prosadila na stupně vítězů v individuálním závodě poprvé v kariéře. Třetí doběhla její krajanka Arianna Follisová.

Kowalczyková při absenci finských či norských lyžařek potvrdila, že se jí v Kanadě daří. Své předchozí prvenství vybojovala loni rovněž ve skiatlonu v Canmore. V celkovém pořadí SP se pětadvacetiletá Polka přiblížila na rozdíl 39 bodů třetí Petře Majdičové ze Slovinska, která ve Whistleru neběžela.

Závod Světového poháru v běhu na lyžích ve Whistleru:
Muži - skiatlon na 2x15 km: 1. Piller Cottrer (It.) 1:13:01,5, 2. Gaillard (Fr.) -15,0, 3. Checchi -15,3, 4. Hofer (oba It.) -15,9, 5. Jonnier (Fr.) -16,5, 6. Babikov (Kan.) -16,5, 7. Clara (It.) -16,7, 8. Perrillat (Fr.) -16,8, 9. Di Centa (It.) -17,0, 10. Kershaw (Kan.) -26,6.