Rubriky:

Lyže a snowboard

Björndalen získal na MS ve štafetě čtvrté zlato, Češi desátí

22. února 2009 12:32 - PCHOJNGČCHANG

Norští biatlonisté s finišmanem Ole Einarem Björndalenem, jenž už na mistrovství světa získal tři zlaté medaile, vyhráli v Pchjongčchangu závěrečnou štafetu na 4x7,5 km. České kvarteto obsadilo po dobře rozjetém závodě desátou pozici.

Češi přitom ještě po polovině závodu útočili na medaili. Michal Šlesingr po bezchybné střelbě předával Zdeňku Vítkovi na třetím místě a skvělý běžec i přes tradičně slabší stojku, po níž musel na jeden trestný okruh, průběžnou bronzovou pozici udržel. Po předchozí střelbě vleže přitom dokonce vedl.

"Michal Šlesingr podal vynikající výkon a ukázal, že rozjezdy štafet mu vyhovují. Přestože jsem měl ze Zdeňkovy stojky obavu, dokázal ztrátu jednoho trestného kola smazat skvělým běžeckým výkonem," chválil první dva úseky v rozhovoru se spolupracovníkem ČTK trenér Vlastimil Vávra.

Dostál dvakrát dobíjel

Šanci na medaili měli Češi ještě po páté návštěvě na střelnici, kterou zvládl s dvěma dobíjeními Roman Dostál. Nejzkušenější člen týmu ovšem pokazil stojku, musel na dvě trestná kola a ze čtvrté příčky se propadl na desáté místo. Stejná pozice patřila české čtveřici i po dojezdu finišmana Jaroslava Soukupa.

Dostál trefil vestoje dva první terče, ale potom šesti ranami už jen jeden. "Po těch dvou ranách se mi z únavy úplně rozklepaly nohy, skákal jsem tam na place skoro dva metry vysoko a nemohl jsem pořádně zamířit. Musel jsem vypadat jako blbec, ale nešlo s tím nic dělat. Hrozně se klukům omlouvám," zpytoval svědomí osmatřicetiletý veterán.

K dovršení české smůly v druhé polovině závodu měl na čtvrtém úseku Soukup pád. "Při odšlapu mi ujela lyže a najednou koukám, že jsem na všech čtyřech," popisoval své potíže. "Vzal jsem si starší pár. Lyže sice dobře jely, ale na ledových plotnách mi hodně ujížděly, protože hrany už neměly tak ostré," dodal.

Norové vyhráli poprvé od roku 2005

Pro titul si poprvé od roku 2005 dojeli spolufavorité Norové ve složení Emil Hegle Svendsen, Lars Berger, Halvard Hanevold a Björndalen. Vítěz tří individuálních závodů na tomto MS Björndalen sice odjížděl z poslední střelby jako druhý za Rakušanem Christophem Sumannem, nakonec mu však nadělil 12,6 sekundy. Třetí skončili olympijští vítězové Němci s více než půlminutovou ztrátou.

Norský fenomén Björndalen tak zakončil MS s bilancí čtyř prvních a dvou čtvrtých míst, která obsadil ve smíšené štafetě a závodu s hromadným startem. Na kontě má celkově čtrnáct titulů mistra světa.

MS v biatlonu - štafeta mužů na 4x7,5 km:

1. Norsko (Svendsen, Berger, Hanevold, Björndalen) 1:08:04,1 (2 tr. okruhy/9 dobíjení), 2. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Landertinger, Sumann) -12,6 (0/7), 3. Německo (Rösch, Stephan, Pfeiffer, Greis) -32,7 (0/10), 4. Francie -56,5 (0/4), 5. Ukrajina -1:14,7 (0/6), 6. Rusko -1:41,9 (1/10), 7. Itálie -2:09,3 (1/10), 8. Švýcarsko -2:20,3 (0/8), 9. Švédsko -3:11,3 (2/12), 10. Česká republika (Šlesingr, Vítek, Dostál, Soukup) -3:11,4

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.