Biatlonisté skončili ve štafetě po nepovedeném závěru jedenáctí

ÖSTERSUND

Čeští biatlonisté nedotáhli do úspěšného konce slibně rozjetou úvodní štafetu sezóny a ve švédském Östersundu obsadili jedenáctou pozici. Šance reprezentačního kvarteta na umístění mezi absolutní elitou potopil na posledním úseku Ondřej Moravec, který musel na trestný okruh. V závodě na 4x7,5 km zvítězili Francouzi.

Čeští biatlonisté se drželi po třech úsecích mezi nejlepšími pěti, a to i zásluhou mimořádně kvalitní střelby. Z šesti položek, tedy 30 ran, minuli Michal Šlesingr a Tomáš Holubec pouze jednou a Jaroslav Soukup dokonce zastřílel naprosto čistě. Šlesingr rozjel závod jako pátý, Holubec předával jako čtvrtý a Soukup vyslal finišmana Moravce jako pátého.

Poslednímu členovi české štafety se však nevydařila už první položka v leže, na níž mu nestačily ani tři náhradní náboje a musel na trestný okruh. Propadl se tak na osmou pozici, a i když závěrečnou "stojku" zvládl bez dalších dodatečných 150 metrů, klesl v závěru ještě o tři místa.

Pro výhru si dojeli Francouzi ve složení Vincent Jay, Vincent Defrasne, Simon Fourcade a Martin Fourcade. Se ztrátou 13,7 sekundy dovedl k druhému místu norskou štafetu vítěz sobotního sprintu Ole Einar Björndalen, třetí bylo Rakousko. Češi za vítězi zaostali o 1:50,5 minuty.

Mimo elitní desítku skončilo také kvarteto žen Magda Rezlerová, Barbora Tomešová, Zdenka Vejnarová a Veronika Zvařičová, které v konkurenci dvaceti týmů obsadilo 13. místo. Zvítězily Němky o 18 sekund před Ruskami a Francií, která měla ztrátu už půl druhé minuty. Češky doběhly do cíle sedm minut za vítězkami.

Štafety SP biatlonistů v Östersundu (Švédsko):
Muži (4x7,5 km): 1. Francie (Jay, Defrasne, S. Fourcade, M. Fourcade) 1:15:10,3 (1 trestný okruh/7 dobíjení), 2. Norsko (Svendsen, Os, Berger, Björndalen) -13,7 (3/11), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Landertinger, Sumann) -18,2 (1/7), 4. Rusko -29,7 (1/8), 5. Německo -39,8 (3/7), 6. Švédsko -43,9 (0/9), ...11. Česko (Šlesingr, Holubec, Soukup, Moravec) -1:50,5 (1/7).
Ženy (4x6 km): 1. Německo (Becková, Henkelová, Hauswaldová, Wilhelmová) 1:10:52,5 (0/9), 2. Rusko (Slepcovová, Bulyginová, Zajcevová, Medvedcevová) -18,4 (0/9), 3. Francie (Brunetová, Becaertová, Dorinová, Baillyová) -1:25,2 (0/10), 4. Švédsko -1:49,3 (0/10), 5. Čína -2:36,0 (2/12), 6. Ukrajina -3:03,3 (1/7), ...13. Česko (Rezlerová, Tomešová, Vejnarová, Zvařičová) -7:02,2 (1/13).