Sdruženář Churavý byl v Lillehammeru osmnáctý, Slavík dvě místa za ním

LILLEHAMMER

Nejlepší český sdruženář Pavel Churavý obsadil v nedělním závodu Světového poháru v Lillehammeru 18. pozici, Tomáš Slavík byl dvě místa za ním. Pro první triumf v kariéře si dojel Němec Tino Edelmann.

Desátý muž SP minulé sezóny Churavý si v desetikilometrovém běhu mírně pohoršil oproti skokanské části, po níž mu patřila 17. příčka. Sedmnáctý byl i celkově v sobotním prvním závodu v Lillehammeru, jenž nahradil původně plánovaný Trondheim.

Z kvarteta Čechů se nejvíce dařilo na můstku Slavíkovi, který však 12. příčku neudržel a obsadil 20. pozici. Na body dosáhl ještě 28. Miroslav Dvořák, jenž se na běžkách propracoval z konce čtvrté desítky. Naprázdno vyšel i ve čtvrtém závodu sezóny 55. Aleš Vodseďálek.

Čtyřiadvacetiletý vicemistr světa z Liberce Edelmann dosáhl na první individuální vítězství v SP po osmém místě ve skoku. Do cíle doběhl 2,2 sekundy před obhájcem celkového triumfu v seriálu Anssi Koivurantou z Finska, jenž o desetinu sekundy porazil lídra SP Jasona Lamyho Chappuise z Francie.

Další díl Světového poháru měl hostit Harrachov, který však trápí nedostatek sněhu, takže příští víkend se v Krkonoších závodit nebude. Čeští organizátoři nicméně dostali od lyžařské federace FIS v případě zlepšených podmínek pro lyžování šanci uspořádat alespoň jeden závod v mírně posunutém termínu 15., nebo 16. prosince.

Světový pohár v severské kombinaci v Lillehammeru:
1. Edelmann (Něm.) 23:14,3, 2. Koivuranta (Fin.) -2,2, 3. Lamy Chappuis (Fr.) -2,3, 4. Spillane (USA) -3,4, 5. Frenzel (Něm.) -3,4, 6. Ryynänen (Fin.) -21,8, 7. Braud (Fr.) -25,4, 8. Demong (USA) -35,0, 9. Moan -41,2, 10. Tande (oba Nor.) -42,3, ...18. Churavý -51,9, 20. Slavík -59,5, 28. Dvořák -1:46,7, 55. Vodseďálek (všichni ČR) -5:39,0.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 19 závodů): 1. Lamy Chappuis 305, 2. Edelmann 254, 3. Frenzel 225, 4. Tande 206, 5. Manninen (Fin.) 180, 6. Koivuranta 157, ...13. Churavý 69, 23. Dvořák 40, 26. Slavík 36.