Bauer vstoupil do Tour de Ski sedmým místem v prologu

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vstoupil do Tour de Ski úspěšně, v prologu v německém Oberhofu obsadil sedmé místo. Páteční závod na 3,7 km volnou technikou vyhrál největší favorit Petter Northug z Norska.

Vítěz Tour z roku 2008 Bauer ztratil v sedmistupňovém mrazu na vítěze pouze 7,1 sekundy, přičemž kratší tratě nepovažuje za své oblíbené. Do seriálu Světového poháru se nejlepší český běžkař vrátil po téměř měsíčním výpadku zaviněném nemocí.

A za cílem neskrýval nadšení. "Paráda. Musím říct, že se mi to povedlo. Dobrý start tour," uvedl Bauer na svých internetových stránkách. V teprve druhém závodu sezóny cítil, že na tom i přes pauzu není špatně. "Bylo to super, ale stoprocentně spokojený já nemůžu být nikdy," uvedl.

Studený vzduch, který by mohl obnovit zdravotní problémy, mu nevadil. "Uvidíme, co tomu řeknou průdušky, ale během závodu nebyl problém. Po dojetí mě slušně pálilo, ale to asi každého," uvedl.

Silvestr neslavil

Silvestr den před závodem moc neslavil, dal si s kolegy večeři a v jedenáct šel spát. "Závěr roku není pro nás," řekl k programu.

Lídr SP Northug potvrdil hned v prvním dílu Tour de Ski, že jeho cílem není nic jiného než celkový triumf. Trojnásobný mistr světa z Liberce byl sice na mezičasu zhruba v polovině trati až jednatřicátý, svým typickým finišem však získal v těsném závodě vítězství.

Coby poslední závodník na trati porazil Northug o osm desetin sekundy Švéda Marcuse Hellnera, třetí byl domácí Axel Teichmann s dvousekundovou ztrátou.

Na startu Tour bylo vedle Bauera ještě dalších šest českých reprezentantů. Dušan Kožíšek zahájil čtvrtý ročník seriálu 24. místem, Martin Koukal byl 31., Martin Jakš 36., Milan Šperl 44., Aleš Razým 58. a Jiří Magál 67.

Osmidílná Tour de Ski pokračuje v sobotu v Oberhofu závodem na 15 km klasickou technikou, do nějž se bude startovat handicapově podle průběžných výsledků seriálu. Po udělených bonifikacích za umístění v dnešním prologu ztrácí Bauer na Northuga 22 sekund. "Zítra to bude jiné, pohromadě, takže důležité bude dojet s většinou pole, nejlíp kousek před nimi," plánoval český běžkař.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu - prolog (3,7 km volně):
1. Northug (Nor.) 7:37,4, 2. Hellner (Švéd.) -0,8, 3. Teichmann (Něm.) -2,0, 4. Cologna (Švýc.) -2,5, 5. Širjajev (Rus.) -5,2, 6. Frasnelli (It.) -6,2, 7. Bauer (ČR) -7,1, 8. Gaillard (Fr.) -7,7, 9. Legkov (Rus.) a Modin (Švéd.) oba -9,7, ...24. Kožíšek -14,6, 31. Koukal -16,0, 36. Jakš -16,9, 44. Šperl -20,0, 58. Razým -24,5, 67. Magál (všichni ČR) -29,8.
Průběžné pořadí Tour (po 1 z 8 závodů): 1. Northug 7:22,0, 2. Hellner -6,0, 3. Teichmann -12,0, 4. Cologna -17,0, 5. Širjajev -20,0, 6. Frasnelli -21,0, 7. Bauer -22,0, 8. Gaillard -23,0, 9. Legkov a Modin oba -25,0, ...24. Kožíšek -30,0, 31. Koukal -31,0, 36. Jakš -32,0, 44. Šperl -35,0, 58. Razým -39,0, 67. Magál -45,0.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 31 závodů): 1. Northug 490, 2. Legkov 215, 3. Dahl (Nor.) 200, 4. Hellner 187, 5. Vylegžanin (Rus.) 181, 6. Heikkinen (Fin.) 178, ...29. Bauer 61, 46. Koukal 48, 95. Kožíšek 12, 120. Magál 1.