Běžci na lyžích se vozí na ledovci Dachsteinu

20. října 2011 13:53 - Ramsau

Z barevného a venkovem vonícího alpského podzimu vystoupáte do mrazivé zimy za pět minut. A když se nahoře sluneční paprsky zatřpytí v bílé ploše, zubaté skály zapíchnou do modrého nebe… hned ten trénink v desetikilometrovém vyskládaném kolečku líp utíká. Kompletní česká reprezentace běžců, tedy čtrnáct lyžařů a čtyři trenéři, dokončuje na Dachsteinu, ve výšce okolo 2800 metrů nad mořem, poslední ledovcový blok svého léta.

 

Svaz lyžařů ČR

„Jsem spokojený, ale úplně v pohodě ne,“ říká lídr týmu Lukáš Bauer. „Každý rok to je stejný. Blbě se tu dýchá, rychleji se unavíš, mě navíc pobolívá koleno. Ale na druhou stranu vidím, že jsem nějakou absencí neztratil tolik z toho, co jsem měl natrénováno,“ dodává a natahuje si nohy na lavičce před penzionem.

Jen pár metrů pod dolní stanicí lanovky, ve známém prostředí, bydlí s běžci i čeští biatlonisté. Dole v Ramsau přebývají sdruženáři, ženské družstvo a servismani, kteří odpoledne jezdí po jednáních se zástupci firem a dovybírají materiál na sezonu. Kromě lyžování se stíhá i běhání s hůlkami do kopců, anebo jen výklusy na uvolnění tvrdě zatěžovaného organismu.

„Jsem rád, že kluci dokázali spolykat všechno, co jsme si naplánovali. Ale jak se to opravdu podařilo, ukáží až první závody,“ říká trenér mužů Miroslav Petrásek. On se věnuje víc pěti vytrvalcům, čtyři sprinteři dostávají zabrat od Václava Korunky.
Lyžaři nejprve i v mrazu trpělivě pózují fotografovi, pečlivě převlékají sady oblečení s reklamními nášivkami, vzorně se řadí do „vláčků“ do týmové fotografie.  „Starý dolů,“ rozdává pak pokyny na rozestavení Dušan Kožíšek.

Hlavním cílem sezony je novoroční Tour de Ski. „Jinak to ani nejde. Vyhrát potřetí by bylo strašně krásný,“ zasní se Bauer, jemuž vyhovuje rozšíření túry do devíti etap. „Pak chci jezdit světové poháry. Až pokud by se Tour de ski nepovedla a nebyla šance ve svěťáku, zkusil bych Vasák,“ přemýšlí o plánech. Na legendární Vasův běh se chystají i další hvězdy, mj. Northug nebo Angerer.

Nový model spolupráce

„Žádná odpočinková sezóna to není, všichni jsou profíci a chtějí vyhrávat. Jen si mohou trochu upravit program,“ dodává trenér Miroslav Petrásek. Češi chtějí uspět samozřejmě také hlavně doma, na nových tratích v Novém Městě na Moravě. Na světovém šampionátu do 23 let v tureckém Erzurumu vkládá trenér hodně nadějí hlavně do Jiřího Horčičky.

A jak vypadá nový model spolupráce Petráska s Bauerem? „Lukáš na reprezentačních soustředěních plní to, co má. Vidím, jak je na tom. Pokud bude potřebovat, může přijít,“ říká trenér. Celkový plán však spolu neladí. „Je to na mě,“ vysvětluje Bauer. „Musím si upravit trénink tak, aby bloky s Němci a s reprezentací na sebe navazovaly, abych nešel z jednoho do druhého unavený. Vím, co potřebuju. Hlavní bude neudělat chybu v zimě, pokud bych cítil nějaké přetažení.“

Také ženy trénují v nezvykle početné skupině. Ostřílené „áčko“ Nývltová a Janečková, k nim tříčlenné béčko Chrástková, Schützová a sprinterka Grohová. „Na první svěťák jsme přihlásili i štafetu,“ těší trenéra Jiřího Šimůnka. „Pak uvidíme a rozhodneme o dalším programu,“ doplňuje jeho asistent Tomáš Kašpar.

Dvě nejlepší trošku zastavilo zdraví. Ivana Janečková brala dva týdny antibiotika, Eva Nývltová doléčuje přetrženou šlachu v chodidle. Zranění utrpěla na čele běžeckého pole silničního závodu Běchovic. „Stalo se to někde na šestém kilometru, škoda,“ popisuje. To ještě vedla, i s bolestí doběhla šestá. Od té doby má zatejpovanou nohu, i tady chodí na laser, na lyžích může jen bruslit. „Ale snad by to mělo být už v pohodě,“ přeje si žena, která v létě překonávala řadu osobních rekordů.

„Naježděno mám mnohem víc než loni, jsou to fakt pecky. Ale doufám, že to bude vidět,“ říká Karolína Grohová. Mladá sprinterka, která loni v Liberci získala první světové body. Letos by měla dostat šanci ve více závodech, s Nývltovou by měla jezdit i týmový sprint.

Výprava se vrací z Dachsteinu v neděli. Příští pondělí 31. října pak vyráží na závěrečnou přípravu do Norska. Po testovacím FIS závodu startuje světový pohár 19. a 20. listopadu v Beitostölenu.

Tomáš Nohejl

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.