Hattestad a Randallová ovládli lyžařský sprint v Düsseldorfu

Nor Ola Vigen Hattestad a Američanka Kikkan Randallová vyhráli sprint volnou technikou na Světovém poháru v Düsseldorfu. Vyřazovací závody na městském okruhu se uskutečnily bez českých lyžařů, kteří všichni vypadli v dopolední kvalifikaci.

Nor Ola Vigen Hattestad (vlevo) ovládl sprint v D¨sseldorfu.

Nejlepší z nich byl na 35. místě Jan Bartoň, jemuž chybělo 48 setin sekundy, aby pronikl mezi třicítku čtvrtfinalistů. Dušan Kožíšek obsadil 50. místo, Aleš Razým skončil čtyřiapadesátý a Daniel Máka šestašedesátý.

"Dušan Kožíšek byl při průjezdu prvním kolem dokonce šestý, jenže na severu vůbec netrénoval kvůli chyceným průduškám a bez přípravy se to prostě jet nedá," uvedl na serveru czech-ski.com trenér Václav Korunka. "Honza (Bartoň) byl můj tajný tip už v létě, od něj jsem to tak trochu čekal. Je to v něm, jen to chce ještě čas," dodal.

Z dvojice českých závodnic byla ve výsledkové listině výše Karolína Grohová, které patřilo 42. místo. Eva Nývltová skončila na 53. pozici.

Devětadvacetiletý Hattestad zvítězil o jedinou desetinu sekundy před Alexejem Petuchovem z Ruska, stejného času dosáhl na třetím místě další Nor Paal Golberg, nejrychlejší muž kvalifikace.

Osmadvacetiletá Randallová nechala za sebou o čtyři desetiny sekundy Natalii Matvějevovou z Ruska, se sekundovým odstupem dojela třetí Švýcarka Laurien van der Graafová.

Düsseldorfský sprint měl naprosto stejné vítěze jako lednový závod v Liberci, Hattestad vyhrál celkově už pojedenácté, Randallová počtvrté. V Německu nestartovali norští lídři Světového poháru Petter Northug a Marit Björgenová, které ani absence nepřipravila o vedení v seriálu.

Závody SP v běhu na lyžích v Düsseldorfu - sprint volnou technikou:
Muži (1,7 km): 1. Hattestad (Nor.) 2:57,5, 2. Petuchov (Rus.), 3. Golberg (Nor.) oba -0,1, 4. Pentsinen (Fin.) -1,6, 5. Peterson (Švéd.) -2,3, 6. Pellegrino (It.) -7,3, ...v kvalifikaci 35. Bartoň, 50. Kožíšek, 54. Razým, 66. Máka (všichni ČR).
Průběžné pořadí SP (po 6 z 38 závodů): 1. Northug (Nor.) 355, 2. Cologna (Švýc.) 278, 3. Olsson (Švéd.) 259, 4. Poltoranin (Kaz.) 185, 5. Rönning (Nor.) 180, 6. Hellner (Švéd.) 177, ...12. Bauer 112, 41. Jakš 35, 60. Magál (všichni ČR) 13.
Ženy (0,9 km): 1. Randallová (USA) 1:44,7, 2. Matvějevová (Rus.) -0,4, 3. Van der Graaffová (Švýc.) -1,0, 4. Crawfordová (Kan.) -1,2, 5. Brodinová (Švéd.) -1,8, 6. Sarasojaová-Liljaová (Fin.) -14,3, ...v kvalifikaci 42. Grohová, 53. Nývltová (obě ČR).
Průběžné pořadí SP (po 6 z 38 závodů): 1. Björgenová 446, 2. Johaugová 316, 3. Skofterudová (všechny Nor.) 309, 4. Kallaová (Švéd.) 302, 5. Randallová 289, 6. Kowalczyková (Pol.) 201.