Koudelka je před Turné připraven, i přes občasné bolesti hlavy

27. prosince 2011 15:28 - OBERSTDORF

Skokana na lyžích Romana Koudelku sice ještě občas na tréninku bolí hlava jako následek těžkého pádu před necelými třemi týdny v Harrachově, český reprezentant je však den před odjezdem na tradiční Turné čtyř můstků připravený obhájit pozici tuzemské jedničky a jednoho ze spolufavoritů miniseriálu.

 

Michal Kamaryt, ČTK

Sezónu má Koudelka zatím jako na houpačce. Začal čtvrtým a pátým místem v Kuusamu, před domácími závody v Harrachově však upadl v tréninku a místo skákání si poležel dva dny v liberecké nemocnici. Během týdne se však dokázal neuvěřitelně oklepat a ve dvou závodech v Engelbergu se opět dostal do desítky. "Soupeři se docela divili," řekl Koudelka.

Tehdy těsně před dopadem tréninkového skoku v Harrachově mu povolilo vázání, vypla lyže a Koudelka upadl na hlavu. Lékaři neodhalili vážnější zranění a za necelý týden už český skokan trénoval v Ramsau. "Můj stav je v pořádku tak na 99 procent, protože mě ještě občas při tréninku bolí hlava a cítím to, ale neomezuje mě to. Jsem připraven," ujistil Koudelka.

V této sezóně tak po nucené harrachovské pauze až nyní zažije poprvé roli, kterou nezná. Bude spolufavoritem. V minulých letech byl sice oporou českého týmu, ale do desítky se dostal jen jedinkrát na Nový rok v roce 2008, kdy byl na svém oblíbeném můstku v Garmisch-Partenkirchenu senzačně čtvrtý. "Rozhodně se nehodlám stresovat tím, že jsem v desítce. Kdybych v ní ale zůstal i po Turné, bylo by to super," přál si Koudelka v souvislosti s tím, že skokané z Top Ten nemusejí do kvalifikace.

Chce ukázat, že patří do špičky

Turné čtyř můstků představuje pro skokany na lyžích v této sezóně vrchol, neboť v závěru soutěžního roku už je "pouze" mistrovství světa v letech na lyžích. "Turné je pro mě víc než mistrovství světa v letech. Chci ukázat, že patřím do špičky, chci předvést dobrý výkon. Budu se soustředit na každý závod, celkové pořadí z toho už nějak spočítají," doplnil se smíchem.

Poslední závody v Engelbergu mu pomohly hlavně psychicky, neboť se po pádu dokázal rychle vrátit do špičky. "Všichni z toho byli trochu překvapení, nepočítali s tím, že budu takhle závodit, nečekali to," všiml si Koudelka. Po startech ve Švýcarsku trénoval s českým týmem v Seefeldu, o Vánocích byl každý den v tělocvičně.

"Byl jsem pořád v jednom kole, ani přes svátky jsem se nezastavil. Ale zase jsem nemusel aspoň dělat ty domácí práce," žertoval Koudelka. I kvůli závěrečné přípravě se před dvěma dny cítil hodně unavený, ale po posledním tréninku si po sauně, bazénu a vířivce odpočinul. "Trochu jsem se zase nastartoval," uvedl dvaadvacetiletý závodník.

Na oficiálních stránkách Turné je Koudelka veden mezi spolufavority, českého skokana to ale nechává klidným. Adepty na stupně vítězů vidí v jiných. "Být celkově do desítky, to by byla nádhera," zasnil se. "Špička je však tak úzká a silná, že každý závod může vyhrát někdo jiný. Netroufnu si říct, kdo by mohl vyhrát, ale Ammannovi do sbírky úspěchů chybí právě už jen Turné a on se umí připravit," jmenoval olympijského vítěze Simona Ammanna ze Švýcarska. "Já rozhodně favorit nejsem," dodal.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.