Razýmová dojela ve Falunu devátá, muži bez Nováka nebodovali

Devátá dojela běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová ve volné desítce Světového poháru ve Falunu. Čeští muži při neúčasti Michala Nováka v závodu na 15 km nebodovali. Pozice lídrů seriálu potvrdili těsnými výhrami Rus Alexandr Bolšunov a Američanka Jessie Digginsová, která porazila o 2,1 vteřiny jindy dominantní Theresu Johaugovou z Norska.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Alexandr Bolšunov ovládl volnou patnáctku ve Falunu.Video: sntv

I Bolšunov ustál útok Norů a vyhrál o 1,8 sekundy před Simenem Hegstadem Krügerem. Třetí byl už s odstupem 23,9 další z Norů Sjur Röthe. Jejich hvězdný krajan Johannes Hösflot Klaebo, který kvůli obavám z koronaviru nezávodil v seriálu od konce listopadu, skončil sedmý s minutovým odstupem.

Razýmová se od začátku pohybovala ve špičce a devátým místem vybojovala poosmé umístění v desítce mezi elitou. Na vítězku ztratila minutu, ale na šestou Helenu Fossesholmovou z Norska už jen šestnáct vteřin.

"Jsem moc spokojená. A také trochu překvapená, protože je tu nejtěžší možná konkurence a trochu jsem nevěděla, co mohu čekat. Ale jelo se mi velice dobře," řekla Razýmová v tiskové zprávě. "Obtížné pro mě byly sjezdy plné ploten a nebylo si možné zapamatovat ideální průjezd, protože jsme jely tři různé okruhy."

Američanka Jessie Digginsová v akci při SP ve Falunu.

Vítězka Tour de Ski Digginsová se s Johaugovou přetahovala o desetiny a připravila Norce první porážku na distanční trati volnou technikou poprvé po téměř pěti letech. Naposledy Johaugová nevyhrála v bruslení v březnu 2016 v Canmore.

Závod nedokončila Ruska Natalja Něprjajevová, která si při pádu zlomila ruku. Podle národního svazu se šestá žena průběžného pořadí Světového poháru v neděli v Moskvě podrobí operaci.

Nejlepší český běžec Novák dnes nestartoval, protože do Falunu přicestoval až večer před závodem. Do Švédska neodletěl s týmem ve středu kvůli administrativním komplikacím na letišti spojeným s opatřeními proti covidu-19.

Ostatní Češi skončili mimo třicítku. O sedm vteřin unikly body 33. Petře Hynčicové, Petra Nováková obsadila 50. místo. Z mužů byl nejlepší Jonáš Bešťák na 53. pozici, Adam Fellner skončil šedesátý a Tomáš Kalivoda byl 69.

V sobotu jsou na pořadu distanční závody stejné délky, ale klasicky s hromadným startem. Muži budou závodit od 13:30, ženy od 14:55. "Pokud by se mi povedlo na výsledek navázat, nebo ho dokonce vylepšit, bylo by to fantastické," řekla Razýmová, jež byla nejlépe v SP pátá právě v klasické desítce.