Bauer byl v generálce na Soči patnáctý v Toblachu

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v generálce na olympijské hry 15. místo na klasické patnáctce v Toblachu. Na trati, jež bude jeho prvním a hlavním závodem v Soči, ztratil šestatřicetiletý český reprezentant minutu a čtvrt na vítěze Alexandra Legkova z Ruska.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Bauer se vrátil do Světového poháru po měsíční pauze. Naposledy závodil na Tour de Ski, kterou předčasně ukončil. Leden využil k tréninku a dnes si chtěl otestovat svou formu před Soči, kam odletí v úterý. "Nejsem z toho kdovíjak nadšený, čekal jsem to lepší. Ale není to žádná tragédie a blýská se na lepší časy," řekl.

Závod na 15 km klasicky je jednou z Bauerových parádních tratí, získal na ní stříbro na olympijských hrách v Turíně 2006 a na mistrovství světa v Liberci o tři roky později. Dnes se pohyboval na začátku druhé desítky pořadí na všech mezičasech od pátého kilometru, za vítězným Legkovem nakonec zaostal 1:11,6 minuty. Další čeští reprezentanti v Itálii nestartovali.

Bauer zvolil na proměnlivé sněhové podmínky tvrdé lyže bez mazání s mikrokontaktem, které se nakonec ukázaly jako nepříliš vhodná volba. "Bylo to dnes hodně náročné i pro servismany. Pršelo, pak se vyjasnilo, bylo to těžké rozhodování. Sáhl jsem k riziku, ne vždy to vyjde," prohlásil Bauer.

Závod rozjel dobře, v prvním okruhu ještě měl dost sil a pohyboval se na čelních pozicích. Pak ale zpomalil, ve stoupání mu lyže nedržely. "Bylo to trápení, dost jsem se smekal a na konci už to byl velkej boj. Měl jsem problémy ty kopce skoro vyjet," uvedl Bauer. "Stoupání bylo strašný, chvílema jsem myslel, že tam nevylezu," dodal.

Legkov porazil v těsném souboji o 2,9 sekundy olympijského vítěze z volné patnáctky Daria Colognu ze Švýcarska, jenž kvůli zranění kotníku vynechal celý dosavadní průběh Světového poháru a těsně mu tak unikl vítězný comeback. Třetí skončil s odstupem 17,6 sekundy Švéd Marcus Hellner.

Klasickou desítku vyhrála norská lyžařka Marit Björgenová, jež bude v Soči obhajovat tři zlaté olympijské medaile z Vancouveru. V cíli měla velký náskok 36,7 sekundy před krajankou Therese Johaugovou, která vede průběžné pořadí seriálu. Třetí skončila Švédka Charlotte Kallaová a překazila trojnásobný norský úspěch, když o 1,9 sekundy odsunula na čtvrté místo Heidi Wengovou.

Pro třiatřicetiletou rekordmanku Björgenovou to bylo 63. individuální vítězství v závodu Světového poháru v kariéře.

V neděli jsou v Toblachu na programu sprinty.