Biatlonista Soukup v SP nenavázal na Soči. Při absenci Soukalové se nevedlo ani ženám

Biatlonista Jaroslav Soukup obsadil v prvním závodě po úspěšných olympijských hrách 19. místo ve sprintu Světového poháru v Pokljuce. V disciplíně, v níž v Soči vybojoval bronz, ztratil na vítězného Björna Ferryho ze Švédska i vinou dvou trestných kol přes minutu. Další strůjce českých úspěchů v Soči Ondřej Moravec skončil v desetikilometrovém závodě 26. a vypadl z první desítky pořadí SP.

Český biatlonista Jaroslav Soukup.

Sprint žen senzačně vyhrála Rakušanka Katharina Innerhoferová a připsala si první triumf v kariéře. Při neúčasti nemocné Gabriely Soukalové byla nejlepší českou reprezentantkou Lea Johanidesová na 42. místě. Soukalová i přes absenci zatím udržela průběžnou čtvrtou příčku v seriálu.

Soukup zvládl bez chyby střelbu vleže a držel se v elitní desítce, ale na stojce se připravil o lepší výsledek dvěma chybami. Moravec musel na jedno trestné kolo po každé položce a byl ještě o více než půl minuty pomalejší.

"Nejsou to úplně výsledky, které jsme si přáli," řekl České televizi trenér Ondřej Rybář, ale zcela nespokojený nebyl. "Vzhledem k tomu, co po olympijských hrách následovalo. Jarda Soukup týden promarodil a Ondra Moravec... Bylo to po olympiádě hektické, byly nějaké akce," dodal Rybář.

Moravec podle svých slov celý závod bojoval s únavou. "Bavil jsem se o tom v cíli i s dalšími kluky, kteří v Soči brali medaile. Byli na tom podobně. Kdo musel na olympiádě zvládnout šest závodů, dostal pořádně do těla," řekl svazovému webu. "V závodě mě mrzí jedna věc, a to poslední rána vleže. Úplně nesmyslně jsem ji strhl. To byla zbytečná chyba, patnáct bodů do průběžné klasifikace Světového poháru není k zahození. Bojuji dále," dodal Moravec.

Ferry i s jednou střeleckou minelou porazil o 1,5 sekundy bezchybného Antona Šipulina z Ruska. Ve vyrovnaném závodě skončil třetí Arnd Peiffer z Německa a ještě čtvrtý Dmitrij Malyško z Ruska ztratil na vítěze pouhé 2,9 sekundy.

Vedle obou ruských reprezentantů neudělali v proměnlivém větru žádnou chybu na střelnici už jen dva biatlonisté včetně Čecha Víta Jánova, který obsadil 56. místo. Michal Krčmář byl 46.

Mimo stupně vítězů skončili i ostatní medailisté ze sočského sprintu. Šampión Ole Einar Björndalen z Norska byl šestý o jedinou desetinu za Rakušanem Dominikem Landertingerem, který má z olympiády stříbro. Hned za nimi se umístil vedoucí muž SP a dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči Martin Fourcade z Francie.

Johanidesová střílela bezchybně, i tak na Innerhoferovou, jejímž dosavadním maximem bylo 22. místo, ztratila přes dvě minuty. Naopak Veronika Vítková minula čtyřikrát a skončila osmačtyřicátá, stejně dopadla při střelbě na 65. pozici Eva Puskarčíková.