Koudelka senzačně vedl po prvním kole v Trondheimu. Nakonec vybojoval čtvrté místo

Tronheim

Roman Koudelka senzačně vedl po prvním kole závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Trondheimu, kde nakonec obsadil čtvrtou příčku. Zvítězil domácí Nor Anders Bardal před Andreasem Koflerem z Rakouska, na třetího Japonce Noriakiho Kasaie ztratil Koudelka 1,8 bodu.

Roman Koudelka při závodě SP v Trondheimu.

Bodovali rovněž čtrnáctý Antonín Hájek a patnáctý Jan Matura. Mezi nejlepší třicítku se naopak neprobojovali 40. Jakub Janda ani 42. Čestmír Kožíšek.

"Dařilo se mi tady už při tréninku a první skok byl bezchybný, nebylo co řešit," řekl ČTK Koudelka. V druhém kole byl trochu nervózní a moc mu nepomohl vítr. "Trochu mě srazil, navíc se mi to úplně nepovedlo, takže jsem byl překvapený, že to nakonec bylo to čtvrté místo. Myslel jsem, že to bude horší," prohlásil.

Právě v Trondheimu se Koudelka naposledy dostal v individuálním závodu SP do elitní desítky, předloni byl v tomto norském středisku pátý. Na stupních vítězů stál naposledy v únoru 2012, kdy skončil druhý ve Willingenu. O poslední české medailové umístění v SP se loni v Harrachově postaral Jan Matura.

Ve druhém kole na úvodní skok nenavázal

Čtyřiadvacetiletý Koudelka využil příznivých podmínek na začátku závodu, dolétl na 137 metrů a po prvním kole vedl o dvě desetiny bodu před Bardalem, jenž skočil o půl metru méně. V druhém kole pak Koudelka skočil 125,5 metru, což však na trio soupeřů nestačilo.

Koudelka přitom celý podzim promarodil, na můstky se vrátil až na konci loňského roku. "Je to fantastické a cítím k němu velkou úctu. Od poloviny října do konce prosince kondičně netrénoval, procházel nespočtem vyšetření a nikdo nevěděl, co mu je a jak to léčit. Skákat začal až kolem 28. prosince a udělal jen nějakých deset tréninkových skoků. To, co je schopný s takovým minimem tréninku předvést, je opravdu úžasné," uvedl v tiskové zprávě svazu trenér David Jiroutek.

Kouč i jeho úspěšný svěřenec nyní doufají, že to za týden na MS v letech na lyžích v Harrachově vyjde ještě lépe. "To byla přesně Koudyho slova. Že nevadí, že to klapne v Harrachově," usmál se Jiroutek. "Bohužel nám onemocněl Kuba Janda, včera měl 39 stupňů horečku. Proto přijel na můstek půl hodiny před závodem a na závodní kolo šel prakticky přímo z postele. Jenom to nám teď tu radost trochu kazí, ale na Harrachov už se strašně těšíme," doplnil Jiroutek.

Vedení v SP si devátým místem upevnil dvojnásobný olympijský vítěz Kamil Stoch z Polska, jeho největší soupeř Slovinec Peter Prevc nečekaně neprošel do druhého kola.