Rubriky:

Lyže a snowboard

Desítku na MS vyhrála v chumelenici Kallaová, Nývltová doběhla ve třetí desítce

24. února 2015 14:38 - Falun

Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na mistrovství světa ve Falunu na 23. místě v běhu na deset kilometrů volnou technikou. Suverénně zvítězila domácí Švédka Charlotte Kallová, další medaile získaly v husté chumelenici překvapivě Američanky Jessica Digginsová a Caitlin Greggová. Další česká reprezentantka Karolína Grohová obsadila 55. místo.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

Sedmadvacetiletá Kallaová získala první individuální zlato na mistrovství světa, na této trati je i olympijskou vítězkou z Vancouveru. Formu prokázala už v posledním testu před MS, na Světovém poháru v Östersundu vyhrála desítku volnou technikou poprvé právě od ZOH 2010. Zklamáním zato skončil dnešní závod pro norské vládkyně sezóny, které promazaly a nejlepší z nich byla až na 22. místě Heidi Wengová.

Bronzová žena ze skiatlonu Kallaová rozjela závod fantasticky, už po kilometru a půl měla před druhou Norkou Therese Johaugovou náskok více než osmi sekund. Pomaleji začala také další z norských medailových adeptek Marit Björgenová, vítězka úvodního sprintu, které se ale nevydařil skiatlon a ani dnes si chuť nespravila. Na prvním mezičasu byla pátá a na Kallaovou ztrácela 12 sekund.

Vrabcová-Nývltová byla v té chvíli na čtrnáctém místě o téměř 17 sekund pomalejší než vedoucí Švédka a bylo jasné, že dnešní závod nebude patřit mezi její nejlepší.

Pohodlný náskok Kallaová pohlídala

Kallaová tempo nepřepálila, náskok dál navyšovala a bylo jasné, že si jede pro zlato. Norky naopak ztrácely čím dál víc a bylo zjevné, že jejich servismani netrefili v proměnlivých podmínkách mazání. Obhájkyně titulu z minulého MS Therese Johaugová vyhořela (27.) podobně jako Marit Björgenová (31.), lyže nejely ani stříbrné ženě ze skiatlonu Astrid Jacobsenové (33.). Všechny s výjimkou Wengové skončily až za Vrabcovou-Nývltovou.

Na posledním mezičasu už Kallaová měla náskok více než 40 sekund a luxusní vedení pohodlně dovezla až do cíle. Jejími nejbližšími pronásledovatelkami byly překvapivě Američanky: Digginsová má po zlatu z týmového sprintu na minulém MS druhou medaili ze světového šampionátu, Greggová si připsala největší úspěch v kariéře. Dosud byla na MS v individuálním závodu nejlépe 47. před šesti lety v Liberci, na OH ve Vancouveru dojela na této trati třicátá.

MS v klasickém lyžování - Falun (Švédsko) 
Běh na lyžích, ženy - 10 km volně: 
1. Kallaová (Švéd.) 25:08,8
2. Digginsová (USA) -41,0
3. Greggová (USA) -46,9
4. Rydqvistová (Švéd.) -48,6
5. Faivreová-Piconová (Fr.) -55,2
6. Von Siebenthalová (Švýc.) -59,2
7. Išidaová (Jap.) -1:02,5
8. Niskanenová (Fin.) -1:04,6
9. Bonerová (Švýc.) -1:05,8
10. Stephenová (USA) -1:06,4
... 
23. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:53,5
55. Grohová (ČR) -4:23,2
ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.