Janda diskvalifikován z kvalifikace v Oberstdorfu

Jasného vítěze měla středeční kvalifikace na úvodní závod Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu. Nejdál suverénně doplachtil Rakušan Andreas Widhölzl, jehož ve čtvrtek ve vyřazovacím prvním kole vyzve Jakub Janda. Český reprezentant figuruje ve výsledcích poslední, protože měl příliš dlouhé lyže a byl diskvalifikován. Postup do závodu Jandovi zajistilo postavení ve Světovém poháru.

Janda doplachtil do vzdálenosti 134,5 metru a v původní výsledkové listině figuroval na páté pozici. Posléze však byl odsunut na konec pořadí, protože jeho aktuální tělesná hmotnost neodpovídala délce lyží. Měl asi o dvě stě gramů méně. V prvním vyřazovacím kole se tak Janda utká s Widhölzlem.

"Nepočítal jsem s tím, že taky kvalifikaci takhle berou. Věděl jsem, že tu váhu nebudu mít," řekl Janda Českému rozhlasu. Před středečním závodem pro něj není nepříjemnost z kvalifikace žádnou ztrátou, podle trenéra Vasji Bajce možná dokonce naopak. "Není to žádné drama, stejně jsme to brali tréninkově. A možná je lepší skákat s lepším soupeřem a v dobrých podmínkách, než ve středu startovního pole," řekl Bajc novinářům.

Widhölzl skokem dlouhým 142,5 metru jen o metr zaostal za rekordem můstku a porazil domácího Michaela Uhrmanna i Švýcara Adrease Küttela.

Do závodu postoupili i další dva čeští skokané Jan Matura a Antonín Hájek. Matura v kvalifikaci skočil 121,5 metru a po šestadvacáté příčce se hned na úvod prvního kola utká s Japoncem Daikim Item. Hájek skočil o sedm a půl metru méně, postoupil jako jednačtyřicátý a narazí na Rusa Dmitrije Vasiljeva.

Naopak už v kvalifikaci vypadl poslední ze čtveřice Čechů Jan Mazoch, jenž po skoku dlouhém 108,5 metru obsadil šestapadesátou příčku.