Sjezd na Hahnenkammu vyhrál Walchhofer

Rakušan Michael Walchhofer vyhrál poprvé v kariéře slavný sjezd Světového poháru na Hahnenkammu v Kitzbühelu. Na legendární obávané trati Streif, která byla kvůli nepřízni počasí mírně zkrácena, v sobotu zajel čas 1:46,75 minuty a druhého Marco Büchela z Lichtenštejnska porazil o pouhých pět setin sekundy.

Za třetí vítězství v sezóně a svoje premiérové na Hahnenkammu inkasoval prémii 65 000 eur.

Třicetiletý Walchhofer, jenž projel trať průměrnou rychlostí 99,99 km/h, zachránil v nejslavnějším rakouském závodě čest domácích lyžařů. Nejlepší z jeho krajanů Andreas Buder obsadil před 50 000 diváků osmé místo. Benjamin Raich se podělil o desátou příčku, díky níž uhájil před Walchhoferem vedení v průběžném pořadí. Dnešní vítěz se posunul do čela hodnocení sjezdu, v němž obhajuje malý glóbus.

"To byla gigantická jízda. Teď jsem si konečně splnil obrovský sen. Tohle je snad ještě lepší vítězství než to na mistrovství světa (v roce 2003)," rozplýval se Walchhofer po devátém vítězství v SP v životě.

Těsně před cílem si dovolil ještě hrubou chybu, po níž svitla naděje Büchelovi. "To už jsem si myslel, že jsem to dokázal," přiznal později lichtenštejnský lyžař. Po Walchhoferově dojezdu mu ale řev zaplněných ochozů vzal naději. "Stejně jako včera Hermann (Maier) jsem se ani já nemusel v cíli vůbec kouknout na tabuli a bylo mi to jasné, tak se tady jásalo," řekl Walchhofer.

Strobl chyboval a zranil se

Vítěz pátečního superobřího slalomu Maier tentokrát obsadil po nevydařené jízdě až 23. místo. Dosavadní lídr sjezdařského pořadí Fritz Strobl, který dlouho útočil na vítězství, udělal při traverzu krátce před cílem obrovskou chybu a jen těsně zažehnal pád. Při srážce s brankou si zlomil záprstní kůstky na levé ruce, navíc byl posléze ze závodu diskvalifikován. "Při doskoku jsem trefil díru. Mohlo to dopadnout mnohem hůř," líčil lyžař, zatímco si na poraněnou ruku přikládal led.

Se třetím místem se musel spokojit Američan Daron Rahlves, kterému tak unikla šance na sjezdařský grandslam, do něhož se počítají sjezdy v Beaver Creeku, Bormiu, Wengenu a Kitzbühelu. První tři v této sezoně vyhrál, dnes ale nedokázal navázat na své vítězství na Hahnenkammu z roku 2003.

Těsně čtvrtý skončil Rahlvesův krajan Bode Miller. Obhájce celkového triumfu ve Světovém poháru chyboval rovněž při traverzu, kde si musel pomoci rukou.

Trať dnešního sjezdu musela být zkrácena kvůli silnému větru v horních partiích. Pořadatelé se nakonec rozhodli přeložit start asi o sto metrů níž na místo zvané Mausefalle, ke zrušení celého závodu na rozdíl od loňského roku sáhnout nemuseli.

Výsledky - sjezd:
1. Walchhofer (Rak.) 1:46,75 min., 2. Büchel (Licht.) -0,05, 3. Rahlves -0,33, 4. Miller (oba USA) -0,38, 5. Guay (Kan.) - 0,68, 6. Defago (Švýc.) -0,83, 7. Ghedina (It.) -0,84, 8. Buder (Rak.) -0,93, 9. Deneriaz (Fr.) -1,05, 10. Raich (Rak.) a Cuche (Švýc.) oba -1,25.
Pořadí SP (po 23 z 38 závodů):
1. Raich (Rak.) 732 b., 2. Walchhofer 704, 3. Rahlves 689, 4. Miller 595, 5. Maier (Rak.) 585, 6. Svindal (Nor.) 547, ...100. Bank 21, 114. Trejbal (oba ČR) 13.
Pořadí SP ve sjezdu (po 7 z 10 závodů):
1. Walchhofer 472, 2. F. Strobl (Rak.) 415, 3. Rahlves (USA) 390, 4. Büchel (Licht.) 360, 5. Miller 260, 6. Aamodt (Nor.) 237.

Dorfmeisterová vyhrála ve Svatém Mořici i sjezd

:: Michaela Dorfmeisterová  FOTO: REUTERS/Ruben Sprich

Rakouská lyžařka Michaela Dorfmeisterová oslavila během 24 hodin druhý triumf v závodě Světového poháru ve Svatém Mořici. Po pátečním vítězství v superobřím slalomu v sobotu ovládla i nejrychlejší disciplínu sjezd a připsala si třetí triumf v sezóně a 24. celkově.

Rakouská velmoc měla stejně jako v pátek dvě závodnice na stupních vítězů, double zkompletovala Renate Götschlová. Ta se mezi trojici medailistek dostala v této zimě vůbec poprvé a od vítězství ji dělilo sedm setin sekundy. Vedení v celkovém pořadí SP uhájila díky třetímu místu Janica Kosteličová z Chorvatska. Jen šest setin sekundy chybělo Alexandře Meissnitzerové, aby rakouské lyžařky obsadily všechny tři stupně vítězů, v pátek scházela Meissnitzerové na pódium jediná setina.

Dvaatřicetiletá Dormeisterová, jež po olympijské sezoně ukončí kariéru, ztrácí na Kosteličovou na druhém místě v pořadí SP 128 bodů. V hodnocení sjezdu si Rakušanka upevnila vedoucí pozici před Američankou Lindsey Kildowovou, jež na dvě vítězství v této sezoně dnes nenavázala a skončila sedmnáctá.

Výsledky:
1. Dorfmeisterová 1:43,76 min., 2. Götschlová (obě Rak.) - 0,07, 3. Kosteličová (Chorv.) -0,19, 4. Meissnitzerová (Rak.) - 0,25, 5. Schildová -0,35, 6. Dumermuthová (obě Švýc.) -0,42, 7. Pärsonová (Švéd.) -0,45, 8. Siorpaesová (It.) -0,55, 9. Hospová (Rak.) -0,57, 10. Casanovaová (Švýc.) -0,86.