Frühauf: Možná zkusím najít novou Kateřinu

29. dubna 2006 15:19

Na absolutní vrchol své trenérské kariéry vyšplhal v uplynulých dvou sezónách Stanislav Frühauf. Kateřinu Neumannovou dovedl k titulu mistryně světa a k olympijskému zlatu, v příští sezóně už svérázný šumavský kouč nejlepší českou běžkyni na lyžích v historii připravovat nebude. "Je nejlepší čas odejít," říká v rozhovoru pro Právo.

 

archiv

Rozhodl jste se ukončit spolupráci s Kateřinou Neumannovou. Co vás k tomu vedlo?
Dosáhl jsem jako trenér vrcholu a je nejlepší čas odejít. Už před dvěma roky jsem řekl, že po olympiádě v Turíně skončím, a tak jsem se po uvážení všech pro a proti dohodl i s Kateřinou. To je život. Nechybí mi ale motivace do lyžování, toho jsem se nezřekl. Potřebuji si však odpočinout od stejného prostředí, cestování i stejných lidí. Vyrovnal jsem se s tím už před olympiádou.

Kateřina vás nepřemlouvala?
Nepřemlouvala, protože moje rozhodnutí znala dlouho dopředu. Oslovila mě ale znovu a já si přece jenom vzal dva dny na rozmyšlenou, ale ve středu jsem řekl definitivně, že ne.

Čemu se teď věnujete?
Tři neděle jsem se jen poflakoval. Na Šumavě je sníh i teď a odtává pomalu. Dva měsíce budu doma. Po dlouhé zimě se chci také věnovat baráku, uklidit kolem něj, pořezat dříví. Pochopitelně se věnuji i rodině. Připravuji si asi tři varianty, co budu dělat dál. Je prostě rozděláno víc věcí.

Existuje ve vašich plánech i varianta hledání nové Kateřiny Neumannové?
Možná to zkusím, dvě takové možnosti v mých plánech opravdu existují. Třeba na soukromé trenérské bázi nebo jestli mě vyzve náš vimperský region.

Když novou Kateřinu najdete, povedete ji až na vrchol?
To už ne. Spokojím se s člověkem, kterého předám dál s tou pečlivostí, pílí a morálkou. Samozřejmě bude záležet na tom, jaké bude zázemí. Skutečně se chci už navždy odseparovat od velkého sportu.

Pustíte si zlatý závod z Turína třeba na videu?
Nejen tenhle závod. Těch krásných medailových okamžiků mám ve své trenérské kariéře hodně. Jsem schopen si přehrát všechny olympiády najednou. Ty okamžiky si vychutnávám. I proto jsem odešel, aby takhle ve mně zůstaly.

Budete se s Kateřinou vídat?
Samozřejmě. Vždyť jsme na Zadově skoro sousedi. Určitě se budeme v lese potkávat na místech, která pro nás byla společná. Zajdu k ní i na pivo a popovídáme si. Máme o čem, toho krásného jsme spolu prožili hrozně moc.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: