Živě

Bauer chce po přípravě s Němci uspět ve Světovém poháru

23. října 2006 17:02 - PRAHA

Letní přípravu s německým týmem běžců na lyžích si Lukáš Bauer protáhne až do prvního závodu Světového poháru, který pojede v polovině listopadu ve švédském Gällivare. Stříbrný olympijský medailista nechce vyskakovat z rozjetého vlaku, ale hodlá experiment dotáhnout až do konce.

 

Adidas

Zatím si trénink se svými soupeři pochvaluje a cítí, že by v zimě mohl mít dobrou formu. Soustředit se bude na Světový pohár, v němž si chce vylepšit dosavadní maximum v podobě celkového pátého místa.

V létě vstával Bauer každé ráno brzy, aby se vydal z Božího Daru do nedalekého Oberwiesenthalu. Hlavně proto, aby rozbil stereotyp z minulých let. "Chci závodit až do mistrovství světa v roce 2011 v Oslu, takže potřebuji růst dál," řekl Bauer v pondělí v rozhovoru s českými novináři.

"Byl to na 99 procent jednoroční experiment," uvedl přesto, že si trénink pochvaloval. Skutečně si přípravu s Němci za rok nezopakuje? "Dobře, tak na 95 procent už ne," upřesnil.

Do Německa v létě jezdil i třikrát denně, přičemž měl starosti i s výstavbou svého domu, dokončoval druhý ročník ve škole. "Takže to mělo i stinné stránky. Hlavně málo času," řekl. Svého kouče Miroslava Petráska postavil před hotovou věc. "Ale věděl o všem, co dělám. V zimě zase přecházím do českého týmu," prohlásil Bauer.

V běhu neměli Němci šanci

Na přípravě se dohodl s bývalým celkovým vítězem SP Renem Sommerfeldtem, ve skupině je i talentovaný Tom Reichelt a Benjamin Seifert. V sestavě je také Viola Bauerová. "Češi si ze mě dělali srandu, že to je moje sestra a pro Němce to zase byla moje manželka," usmíval se Bauer, který má syna Matyáše se svou ženou Kateřinou.

Přípravu mu zaplatil oddíl, dotace ze svazu padne na závěrečné soustředění, na které v neděli odjíždí do finského Muonia. Tam bude i česká reprezentace. Stačil vůbec Němcům? "Nechci se chvástat, ale při běhání neměli šanci. Horší to bylo na kolečkových běžkách, ale už se to zlepšovalo," uvedl.

Se svými soupeři pro nový ročník SP se dohodl, že se o jejich tréninkových metodách nebude šířit. "Ví to jen trenér Petrásek. Absolvoval jsem úplně všechno, včetně kompletních lékařských vyšetření. Neměl jsem pocit, že by přede mnou něco tajili," prohlásil.

K olympiádě se nevrací

Nejdůležitější akce roku, světový šampionát v Sapporu, nechává Bauera klidným. "Samozřejmě, budu tam chtít dobře závodit, ale po loňské sezóně, kdy jsem všechno snažení směřoval k olympiádě, se letos budu snažit prokázat, že jsem schopen dlouhodobé výkonnosti a zaměřím se na závody SP," uvedl. Ví, že to bude náročné. "Málokdy jsem si dával malé cíle," řekl. Zajímá ho i nová Tour de Ski, jež je součástí SP.

Pohledem na olympijskou medaili z Turína se prý před novou sezónou nijak nemotivuje. "Kdepak, leží doma v plastové piksle v kartonovém obalu někde na skříni. Vím, je to netypické, asi přijde později do nějaké krabice do garáže. Nebo až ji žena náhodou najde, tak ji někam pověsí," uvedl Bauer, ale hned dodal, že si medaile hodně váží. "Je to však minulost, koukám dopředu," řekl.

ČTK

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.