Basketbalistky Brna porazily v Evropské lize Valenciennes

22. listopadu 2006 19:51 - BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily ve čtvrtém kole Evropské ligy francouzské Valenciennes 62:46 a jsou v čele neúplné tabulky skupiny C. Obhájkyně titulu předčily své soupeřky jistější koncovkou a hlavně lepším doskakováním. Nejlepší střelkyní vítězek byla Jana Veselá s 13 body. Američance Sophii Youngové se podařil takzvaný double-double, když nastřílela 12 bodů a ještě doskočila 12 míčů.

Basketbalistky Valenciennes dokázaly v úvodu zápasu držet s domácím týmem krok jen dvě minuty. Brňanky se podstatně rychleji dostaly do střeleckého tempa a po trojce Vítečkové se chytily obě Američanky Nolanová a Youngová. Ta vyhrávala podkošové souboji a zacelila mezeru při neúčasti zraněné pivotky Kulichové. Youngové vycházela i koncovka a společně s Nolanovou se v úvodu nejvíce podílely na získání náskoku 20:6.

Hrozivě vypadající manko ale Francouzky rychle zlikvidovaly. Zlepšily hru v obraně a nenechávaly už soupeřkám tolik prostoru k zakončení. Hráčkám Gambrinusu se přestala dařit koncovka. Trenér Bobrovský se sice pokoušel střídáním dostat svoje svěřenkyně opět do tempa z úvodu zápasu, ovšem tým Valenciennes postupně ukrajoval z náskoku českých mistryň. Po čtvrt hodině už byl rozdíl ve skóre pouze dvoubodový 25:23.

Krizi odvrátila Veselá

Zvrat však vítězky Evropské ligy nepřipustily. Střelecky se prosadila v závěru poločasu dvakrát Nolanová a také sporadicky zakončující Machová se blýskla těsně před přestávkou přesnou tříbodovou střelou. I když neměly Brňanky výškovou převahu, přehrávaly soupeřky také pod košem.

I po změně stran se dostávaly brněnské hráčky jen pomalu do tempa. Aktivnější soupeřky stáhly ve 24. minutě na pouhý bod 37:36. Hrozící krizi odvrátila dvěma rychlými koši za sebou Veselá, která se po střelecky hluchém výkonu v prvním poločase probudila.

Vítězství definitivně pojistily až v závěrečné čtvrtině dva tříbodové koše po sobě z rukou Veselé a Žirkové. Po nich získaly ve 33. minutě Moravanky dvanáctibodový náskok 51:39. Francouzky pak odpadly a Brno v poklidu dokráčelo ke třetímu vítězství za sebou.

"Francouzkám se podařilo dvakrát zvrátit průběh utkání přechodem z osobní na zónovou obranu, s níž jsme měli značné problémy. Nevycházela nám totiž koncovka a neprosazovali jsme se v podkošových útocích. Ani obě naše americké posily nejsou příliš zvyklé na zónovou obranu," řekl trenér Brňanek Jan Bobrovský. Přiznal, že jeho tým citelně postrádal zraněnou Kulichovou. "Veselá se chytla střelecky po změně stran, v prvním poločase jen podávala spoluhráčkám míče," uvedl.

Trenér Valenciennes Laurent Buffard byl nespokojen s výkonem svého týmu v závěrečné čtvrtině. "To byla z naší strany katastrofa. Chyběly nám už síly, odpadli jsme kondičně. Zónou jsme sice soupeřky trápili, ale nevycházely nám doskoky ani protiútoky. Máme mladý tým, kterému chybí zkušenosti," prohlásil Buffard.

Gambrinus Sika Brno - US Valenciennes 62:46 (20:11, 35:29, 45:39)
Nejvíce bodů: Veselá 13, Youngová 12, Machová 10, Nolanová 8, Žirková 8 - Grudaová 11, Harrowerová 8. Rozhodčí: Papadimitriu (Řec.), Gojkovič (Slovin.). Fauly: 18:11. Trestné hody: 13/9 - 12/8. Trojky: 6:2. Diváci: 1500.
Tabulka - skupina C:
1. Brno 4 3 1 287:262 7
2. Jekatěrinburk 4 3 1 290:283 7
3. Fenerbahce 4 2 2 276:268 6
4. Valencie 3 2 1 223:190 5
5. Valenciennes 4 1 3 257:292 5
6. Gdyně 3 0 3 195:233 3

ČTK

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.