Volejbalisté bojovali proti Brazilcům, ale prohráli 0:3

HIROŠIMA

Vyrovnanou partii sehráli čeští volejbalisté ve svém druhém utkání čtvrtfinálové skupiny mistrovství světa s obhájci titulu z Brazílie, po chybách v koncovkách se ale nedočkali ani jednoho vyhraného setu. Výkonem proti nejlepšímu světovému mužstvu nicméně dali zapomenout na sobotní nevydařený zápas s Francií.

Čeští volejbalisté v utkání proti Brazílii.

"Mezi oběma zápasy byl z našeho pohledu velký rozdíl. S dnešním výkonem jsem spokojený, ale výsledek 0:3 mě mrzí. Chtěl jsem vyhrát aspoň set, ale dosáhli jsme svých limitů," řekl na tiskové konferenci kapitán Martin Lébl. S Brazilci každopádně sehráli čeští reprezentanti lepší zápas než před třemi lety v semifinále Světové ligy v Madridu.

"Na konci každého setu jsme dneska prohráli jen o dva tři body, ale po vlastních chybách. Když budeme takhle hrát i v dalších dvou zápasech, mohlo by přijít ještě nějaké vítězství," dodal blokař italské Perugie.

Trenér Zdeněk Haník vyrukoval proti hlavnímu favoritovi japonského šampionátu s překvapivým tahem. Na střídačce nechal oba univerzály Štokra i Konečného a na diagonální post poslal smečaře Hudečka. "Zamíchal kartami, tohle jsme nečekali. Byla to velmi chytrá taktika," uznal brazilský kouč Bernardo Rezende.

Brazilská zkušenost

Hudeček se na svém bývalém místě cítil jako ryba ve vodě a uměl si poradit s brazilským blokem. Dobře se popasovali se stejnou rolí i smečaři Popelka, Pláteník a jeho nástupce v úvodu třetí sady Marek Novotný. Blokaře totiž vyřadila z útoku slabší přihrávka, v níž Jihoameričané excelovali. Navíc ve vypjatých chvílích vždy prokázali zkušenost, sehranost v útoku i strojovou přesnost, díky níž v posledních letech ovládli všechny světové soutěže.

Čeští reprezentanti si utkání v Hirošimě užívali a na pohodě jim přidal nečekaný nástup. Po dobré obraně se dostali do vedení 7:2 a náskok si v prvních dvou dějstvích drželi až do 18. bodu. Pak ale měli přihrávači problémy s lehkým servisem, nezpracovali ho ideálně a to se jim vymstilo. Od příznivého stavu 19:16 dali jen tři body a závěrečný úsek prohráli poměrem 3:9.

Obávaný útok středových hráčů Lébla s Rakem chyběl vinou horšího příjmu v celém zápase, zatímco André Heller i Gustavo smečovali několikrát nekompromisně na zem. Závěr druhého setu českým hráčům nevyšel vůbec - od stavu 18:17 udělali čtyři chyby v útoku a s tím neměli šanci.

Rozhodl Giba

Nástup Brazilců ve třetí sadě pomohl zbrzdit příchod Marka Novotného, postupně se českému týmu podařilo vymazat až čtyřbodovou ztrátu a otočit na 20:19. Jenže jeden z nejlepších současných světových smečařů Giba a také Dante rychlým útokem ze zadní zóny dovedli olympijské i světové šampiony k výhře, která je přiblížila o další krok bojům o medaile.

Zatím jsou Brazilci ve skupiny F druzí za Bulhary, neboť mají na svém kontě prohru ze základní skupiny s Francií. Čeští volejbalisté mohou pomýšlet maximálně na zápasy o deváté až dvanácté místo, k čemuž potřebují skončit v tabulce hirošimské osmičky do šesté příčky. Po dni volna nastoupí v úterý proti Kubě a den nato se utkají s Německem.

Výsledky:
ČR - Brazílie 0:3 (-22, -20, -24)
Rozhodčí: Nava Abarca (Mex.), Tonegawa (Jap.). Čas: 79 min. Diváci: 3320,  Itálie - Kuba 3:1 (20, 15, -23, 15).
Sestavy:
ČR: Ticháček, Popelka, Rak, Hudeček, Pláteník, Lébl, libero Obdržálek - Zadražil, Konečný, Zapletal, M. Novotný, Štokr.
Brazílie: André, Dante, Gustavo, Ricardo, Giba, André Heller, libero Sérgio - Anderson, Marcelo, Murilo.
Další výsledky skupiny F: Francie - USA 3:2 (-17, 12, -24, 17, 11), Bulharsko - Německo 3:1 (22, -23, 20, 18).