V utkání NBA mezi New Jersey a Phoenixem padlo 318 bodů

Basketbalisté New Jersey a Phoenixu sehráli ve čtvrtek strhující utkání, v němž oba týmy nasbíraly dohromady 318 bodů, což je čtvrtý nejvyšší počet v dějinách NBA. Po druhém prodloužení se radovali z vítězství 161:157 hostující Suns a připsali si osmý triumf za sebou.

V duelu zřejmě nejlepších rozehrávačů současnosti si Steve Nash z Phoenixu vytvořil 42 body osobní rekord v základní části. Domácí Jason Kidd vstřelil o čtyři body méně a zaznamenal 78. triple-double v kariéře, čímž se v historické tabulce dotáhl na třetí místo legendárního Wilta Chamberlaina.

"Myslím, že můžeme jít domů a pustit si kanál Classic NBA. Už tam tenhle zápas budou dávat, protože to bylo nejlepší utkání, jaké jsem kdy viděl," vysekl poklonu všem aktérům kouč Phoenixu Mike D'Antoni.

V duelu, jenž vejde do dějin, se týmy vystřídaly čtyřiatřicetkrát ve vedení a jednadvacetkrát svítila na ukazateli remíza. Navíc nebyla nouze o dramatické momenty v klíčových úsecích hry. Nejlepší hráč NBA posledních dvou sezon Nash si vynutil prodloužení trojkou těsně před koncem čtvrté čtvrtiny, bývalý hráč Phoenixu Kidd zase mohl rozhodnout na konci prvního prodloužení, jeho pokus však vypadl z obroučky.

Nejvíce bodů padlo v roce 1983

"Pro NBA je takový zápas skvělý. Padlo spousta bodů, ale co je hlavní, ke konci každé čtvrtiny se to hodně mlelo," řekl Kidd, jenž měl ještě deset sekund před koncem druhého prodloužení šanci na vyrovnání, ale při driblinku o míč přišel. Zápas zakončil s bilancí 38 bodů, 14 doskoků a 14 asistencí, přičemž do dvouciferných hodnot se dostal již v normální hrací době.

Nejvíce bodů v historii NBA padlo v roce 1983 v utkání Detroit - Denver, které Pistons vyhráli 186:184 po třetím prodloužení.

Nastavení, i když jen jedno, museli ve čtvrtek absolvovat také šampioni z Miami, kteří vyhráli 93:91 v Sacramentu. Prodloužení přitom ještě nic nenasvědčovalo necelé čtyři minuty před koncem, kdy hostující hráči Heat vedli o dvanáct bodů, domácí však zabojovali a dovedli utkání do prodloužení. V něm se prosadila hvězda hostů Dwyane Wade, jenž nastřílel sedm z osmi bodů Miami. Nejlepší hráč uplynulého play-off zaznamenal celkově 32 bodů.

Ve třetím utkání dne vyhrál Detroit na palubovce finalistů NBA Dallasu 92:82. Mavericks prohráli doma proti týmu z Východní konference poprvé od března 2005.

New Jersey - Phoenix 157:161 po 2. prodl.
2. Denver1610662,5
3. Minnesota178947,1