Srbsko - Španělsko 66:71 Španělské basketbalistky budou obhajovat titul proti Francii

Bělehrad

Španělské basketbalistky porazily v semifinále mistrovství Evropy v Bělehradu domácí Srbsko 71:66 a budou bojovat o obhajobu titulu proti Francii. Ta vyhrála nad Velkou Británii 63:56 a představí se ve finále počtvrté za sebou. Finále je na programu v neděli od 20:30, souboj o bronz začne o tři hodiny dříve.

Španělky mohou zopakovat triumf jako první tým od roku 1991, kdy zvítězil posedmnácté za sebou tehdejší Sovětský svaz, a ovládnout ME potřetí za poslední čtyři ročníky. Dosud mají na kontě tři tituly, když uspěly i v roce 1993.

Francie se pokusí uspět ve finále po třech nezdarech. Kromě porážek se Španělskem ztroskotala i v roce 2015 na Srbsku. Na zlato dosáhla zatím dvakrát v letech 2001 a 2009.

Britkám se v dnešním úvodním semifinále povedl vstup do zápasu a díky třináctibodové šňůře vedly v šesté minutě 13:2. Francouzky postupně srovnaly krok a na začátku druhé čtvrtiny se poprvé od úvodu utkání dostaly opět do vedení.

Na začátku druhého poločasu získaly přemožitelky českých basketbalistek ze základní skupiny šestibodový náskok a vedení už nepustily. Nejlepší střelkyní Francie, která v roce 2011 získala bronz a má jistou už šestou medaili v řadě, byla s 20 body Marine Johannèsová.

V druhém boji o finále se domácí fanoušci radovali z vedení Srbska na dlouhou dobu pouze 13 sekund ve třetí minutě. Na začátku druhé čtvrtiny si Španělky vypracovaly už desetibodový náskok. Srbky bojovaly, ale v průběhu druhé a třetí části se přiblížily vždy maximálně na rozdíl pěti bodů.

Drama přišlo ve čtvrté čtvrtině. Mezi 34. a 36. minutou domácí otočily z 55:62 na 64:61, což dovršily trojkou Dajany Butulijaové. Vedly pak i 66:64, ale závěr nezvládly.

Ana Dabovičová se po faulu ještě ohnala po Astou Ndourové, která tři minuty před koncem po nesportovním faulu soupeřky proměnila tři ze čtyř trestných bodů. Z dalších pak Španělky, které v roce 2015 získaly na bronz a mají jistou čtvrtou medaili za sebou, dovršily skóre.

Velká Británie bude bojovat o první medaili v historii. Jejím dosavadním maximem jsou devátá místa z let 2013 a 2015. Srbky po titulu z roku 2015 zaútočí na druhý cenný kov v historii.

Po čtveřici semifinalistů si zajistily účast v kvalifikaci o olympijské hry v Tokiu v roce 2020 také Belgie a Švédsko. Obhájkyně bronzu z minulého ME v Praze a Hradci Králové Belgičanky dnes porazily v duelu o 5.-8. místo Maďarsko 72:56 a skončily na turnaji páté. Šestou pozici, která jako poslední znamená ze Starého kontinentu šanci na účast pod pěti kruhy, si zajistily Švédky výhrou nad Ruskem 57:52.

Belgičanky v kvalifikaci na ME skončily ve skupině G o skóre druhé za českými basketbalistkami, které na turnaji obsadily až předposlední 15. místo.