Rubriky:

Míčové sporty

Karviná se zlobí. Viní šéfa komise rozhodčích, že jí úmyslně škodí a chce jeho konec

14. listopadu 2019 13:30 - Karviná

Mají toho dost. Jedenáctinásobný český mistr v házené mužů a poražený finalista z minulé sezony Baník Karviná vytáhl do boje proti rozhodčím. „Začalo to ziskem našeho posledního titulu v roce 2018. Od té chvíle rozhodčí nasazovaní předsedou komise rozhodčích Petrem Novákem úmyslně poškozují náš klub a následně jsou za svůj výkon ještě ohodnoceni dobrou známkou," uvedl prezident HCB Karviná Roman Mucha, který vystoupil s prohlášením, v němž poukázal na chyby rozhodčích a údajné dlouhodobé poškozování karvinského klubu.

 

Ivo Dudek

„V minulé sezoně jsme kvůli strachu ze sankcí od Českého svazu házené (ČSH) před blížícím se play off nemohli reagovat. Vzhledem k tomu, že vše pokračuje ve stejných kolejích i v tomto ročníku, rozhodli jsme se už i přes výhružky ČSH ozvat," poznamenal Mucha.

Vrcholem karvinské frustrace byl dvouměsíční trest a finanční pokuta pro trenéra extraligového týmu Marka Michaliska, který po vítězném utkání s Duklou Praha (29:28) v 7. kole zkritizoval rozhodčí. „Vím, že budu popotahovaný, ale tohle je skandální. Vyzývám svaz, aby s tímhle něco dělal. Jsem hrdý na tým, který bojoval i přesto, co se dělo na hřišti," uvedl tehdy Michalisko.

Extraligové kluby házené si posvítí na rozhodčí. Bude je hodnotit bývalý sudí

Klub si najal experta, který vypracoval analýzy jednotlivých utkání. „A vyšlo najevo to, co jsme si dlouhodobě mysleli. Ve většině utkání je klub poškozován a rozhodčí záměrně pískají v náš neprospěch. Vzhledem k tomu, že se nejedná o jedno nebo dvě utkání, ale dlouhodobější proces, rozhodli jsme se, že již nebudeme čekat, zda předseda komise rozhodčích vyslyší naše opakované oficiální protesty," upozornil Mucha s tím, že klub analýzy zveřejní na sociálních sítích.

„Oficiálně jsme se zároveň obrátili i na předsedu ČSH Jaroslava Chvalného s požadavkem na odstoupení předsedy komise rozhodčích Nováka, ale nedostalo se nám dodnes žádné odpovědi," uvedl Mucha.

Svaz házené podle specialistky komunikace Alžběty Stanovské situaci vnímá. „Vedení Českého svazu házené se v těchto dnech důkladně obeznamuje s celou věcí a v nadcházejícím týdnu podá prostřednictvím pana prezidenta Jaroslava Chvalného a předsedy Komise rozhodčích pana Petra Nováka maximum informací," uvedla Stanovská.

Jiří Tomaškovič, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty