Rubriky:

Míčové sporty

Hvězda italské reprezentace se zapojila do boje s koronavirem. Třináct hodin denně zachraňuje pacienty

26. března 2020 08:25 - Parma/Praha

To je frajer! Italský reprezentant Maxime Mbanda se v boji proti pandemii koronaviru vydal do první linie. Sedmadvacetiletý ragbista se v nejpostiženějších oblastech na severu Itálie přihlásil jako dobrovolník k záchranným složkám a pomáhá jako řidič záchranky.

 

Mbanda hraje italskou ragbyovou ligu za tým Zebre Parma. Stejně jako tisícovky dalších sportovců teď kvůli pandemii koronaviru hrát a bavit diváky nemůže. Římský rodák se proto rozhodl zachraňovat životy a pomoct přetíženému zdravotnickému systému jako řidič záchranky.

„Když zrušili všechny zápasy, přemýšlel jsem, jak bych mohl pomoci zdravotnictví přesto, že s péčí o pacienty nemám žádné zkušenosti," nechal se slyšet reprezentant gli Azzurri. „Začal jsem před osmi dny a zatím jedu bez přestávky 12 až 13 hodin denně," dodal Mbanda.

„Jestli se bojím? Strach je normální. Existuje jen málo věcí, které by člověk mohl dělat bezpečně. Já pomáhám, aby si lidé, kteří bojují na frontě mohli alespoň půl hodiny nebo hodinu odpočinout. Pro ně je v tuto chvíli i hodina odpočinku zcela zásadní," objasnil ragbista svou motivaci agentuře AFP.

Úsměvy vystřídalo zoufalství a smrt. Olympijské šampionky popisují krutou realitu v Lombardii

„Většinou převážím pozitivní pacienty z jedné nemocnice do druhé, pomáhám s nosítky nebo držím kyslík," popsal ragbista náplň své současné dobrovolnické práce. Pomáhat lidem má Mbanda zřejmě v genech. Podle britského serveru The Sun totiž jeho otec pracuje jako chirurg. I proto nový italský hrdina dobře chápe, že zdravotní systém v tuto chvíli potřebuje každou pomocnou ruku.

Itálie v počtech obětí nového typu koronaviru nedávno předstihla Čínu, odkud se nemoc Covid-19 začala začátkem roku šířit do celého světa. Čínskému viru v Itálii doposud podlehlo 6 820 pacientů. Téměř 70 000 lidí bylo v zemi pozitivně testováno.

pb, Sport.cz

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty