Basketbalistky USK suverénně porazily Kaunas, Brňanky podlehly Bourges

Basketbalistky ZVVZ USK Praha si v Evropské lize připsaly po středeční přesvědčivé výhře 87:60 nad Kaunasem páté vítězství a neuniknou jim boje ve vyřazovací části. Po devátém kole zůstanou Pražanky v tabulce skupiny C na třetím místě a v posledním dějství základní části se příští středu představí na palubovce Galatasaraye Istanbul. Do play-off postoupí čtyři týmy. Hráčky Brna, které o šanci na postup přišly již v prosinci, prohrály v Bourges 60:77 a zůstaly v tabulce skupiny D poslední.

Courtnay Pilypaitisová z Kaunasu (vlevo) brání Evu Vítečkovou z USK Praha.

Vysokoškolačky proti Kaunasu, kde v listopadu také triumfovaly, nechaly zapomenout na předvánoční debakl ze hřiště Spartaku Moskva a litevského soupeře zlomily už v prvním poločase. Vděčily za to především trojlístku Whalenová, Miltonová-Jonesová, Vítečková, který tradičně táhl ofenzivu USK.

Whalenová ničila protivnice dravými nájezdy a přesným zakončením, Miltonová úspěšnou hrou těsně u koše a Vítečková znovu dalekonosnými střelami. V 15. minutě měly na kontě 37 ze 40 vstřelených bodů domácího týmu.

V tu chvíli už USK bezpečně kráčel k triumfu, vedl o 20 bodů a na palubovce vládl ve všech směrech. Pražanky výrazně ovládly doskok a díky třem tahounkám měly i velmi vysokou úspěšnost střelby, kterou Kaunas v druhé čtvrtině marně zkoušel utlumit zónovou obranou.

Kaunas jen vzdáleně připomínal tým, který na začátku sezony v Eurolize dokázal porazit favorizovaný Spartak Moskva. Ani po poločase Litevky svůj výkon nepozvedly, a když ztrácely v 27. minutě už třicet bodů, zaváněl jejich výjezd do Prahy debaklem. Zvlášť ve chvílích, kdy se rozstřílela i Elhotová.

Brňanky vzdorovaly pouze v první čtvrtině

Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v devátém kole Evropské ligy v Bourges 60:77. Brňanky ve Francii utrpěly už sedmou prohru v soutěži a zůstaly v tabulce skupiny D poslední. Naději na postup do vyřazovací části ztratily už před Vánoci.

Proti favorizovanému Bourges držely české mistryně krok pouze do úvodu druhé čtvrtiny. Vedoucí tým francouzské ligy se dostával do tempa pomalu, Brňanky zásluhou přesné střelby Fordové, Stehlíkové a Eldebrinkové v úvodních minutách několikrát získaly nepatrný náskok. První čtvrtinu prohrály svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského o jediný bod 17:18.

Ještě v úvodu druhé čtvrtiny stáhly hráčky Brna po tříbodové střele Hejdové náskok Bourges na rozdíl dvou bodů. V dalším průběhu zápasu se ale už prosazovaly přesněji zakončující domácí basketbalistky.

Jejich hlavními střeleckými oporami byly Miyemová, Joensová a Kaltsiduová, které brněnské hráčky nedokázaly bránit. Do poločasu získalo Bourges náskok 11 bodů a po změně stran ho dál zvyšovalo.

I když české mistryně nerezignovaly, přes houževnatou obranu soupeřek se do střeleckých pozic pod koš dostávaly jen s obtížemi. Proto dávaly přednost střelbě z tříbodového území, které ale chyběla přesnost. Po zisku míče vyrážely hráčky Bourges do rychlým protiútoků a úspěšně je zakončovaly.

Brněnské basketbalistky navzdory porážce předčily domácí celek v doskakování. Největší zásluhu na tom měla americká pivotka Cheryl Fordová, která dosáhla double-double, když k 19 vstřeleným bodům přidala 21 doskočených míčů.

Evropská liga basketbalistek
Skupina C
ZVVZ USK Praha - VICI Aistes Kaunas 87:60 (27:16, 52:29, 74:42)
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová, Elhotová a Whalenová po 20, Vítečková 17 - Solopovová 20, Paugaiteová 14. Rozhodčí: Schmidt (Něm.), Földhazi (Maď.), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 15:13. Trestné hody: 14/13 - 17/12. Trojky: 6:4. Diváci: 1300.