Házenkáři mají po výhře nad Norskem na dosah postup na ME

ZLÍN

Čeští házenkáři jsou velmi blízko postupu na mistrovství Evropy 2012. Ve středečním utkání šesté kvalifikační skupiny porazili ve Zlíně Norsko 29:26, podruhé se obě mužstva střetnou v neděli ve Stavangeru. Klíčovou postavou vítězů byl nejlepší házenkář světa Filip Jícha, který nastřílel do norské sítě 13 gólů. V čele skupiny mají Češi před devátým týmem z nedávného MS dvoubodový náskok.

Norský házenkář Börge Lund marně odolává přesile českých hráčů. Zleva Filip Jícha, Daniel Kubeš a Jiří Hynek.

První poločas přitom českému mužstvu vůbec nevyšel. Pouze za stavu 1:0 se dostalo do vedení, ale pak dlouho dominovali Norové. Jejich hra působila lehčím dojmem, zatímco Češi dělali nebývalé chyby a vůbec se nemohli dostat do rytmu.

Náskok hostujícího týmu proto narůstal až na 9:4, jenže pak se rozjel nejlepší házenkář světa Jícha a Češi snížili až rozdíl jedné branky. Technické chyby domácích ale stále udržovaly Nory na koni, až závěr poločasu přinesl snížení na 11:13 a tudíž šanci na obrat po přestávce.

Do druhé půle ale Češi vlétli jako vyměnění. Jisté zákroky Štochla, tvrdé Jíchovy střely a především mnohem přesnější rychlé kombinace jim vynesly otočení výsledku na 17:15 a poslední čtvrthodina nabídla dramatický závěr.

Hodně ho ovlivnila hra v oslabení, v němž český celek vstřelil tři góly a zvýšil svůj náskok na 26:22. A vůbec nevadilo, že zoufalí Norové změnili zaběhlý systém a začali bránit Jíchu osobně. Brankově se totiž dokázali ve skvělé atmosféře prosadit i ostatní a hosté už nedokázali soupeři sebrat výhru, ke které házenkáře hnala vyprodaná hala.

Kvalifikace o postup na ME 2012 házenkářů ve Zlíně
Česko - Norsko 29:26 (11:13)
Sestava a branky ČR: P. Štochl, Galia - Nocar 4, Vítek 1, Piskač, Číp, Hynek, Zdráhala, Kubeš, Jícha 13, Filip 4, Mráz, Juříček 5, Stehlík, Motl, Sklenák 2.
Nejvíce branek Norska: Tvedten 6, Lund 5, Rambo a Paulsen po 4. Rozhodčí: Načevski, Nikolov (oba Mak.). Sedmimetrové hody: 5/3 - 3/2. Vyloučení: 4:2. Diváci: 2000.