Pardubičtí basketbalisté porazili Opavu, po půli dominovali

Pardubičtí basketbalisté, kteří by rádi bojovali o mistrovský titul, zahájili nový ligový ročník vysokou výhrou 86:46 nad Opavou. Po vyrovnaném poločase dovolili po změně stran soupeři nastřílet pouhých čtrnáct bodů, v závěrečné čtvrtině dokonce jen tři.

Pardubice se dlouho nemohly prosadit proti opavské zónové obraně, až na konci první půle se jim podařilo trojkami Peterky a Tótha zlomit odpor Slezanů. Po přestávce domácí rychle získali výrazný náskok a ve čtvrté desetiminutovce už svěřenci trenéra Slowiaka na palubovce jednoznačně kralovali.

V pardubickém dresu si odbyli úspěšnou ligovou premiéru Martin Peterka a Jiří Šoula, letošní vicemistři Evropy do 16 let. Peterka si připsal osm bodů a šest doskoků.

Podobně vysoké vítězství si připsal Kolín proti Ústí nad Labem, doma vyhrál 93:64. "Kluci dneska odvedli opravdu dobrou práci, hlavně v obraně. V prvním poločase jsme dostali jen 23 bodů. V této sezoně budeme hrát určitě více týmově, než jsme hráli v té minulé. To přinese lepší výsledky, pokud v tom budeme pokračovat," řekl kolínský trenér Predrag Benáček.

Děčín na úvod zdolal USK Praha 69:60. "Odehrávalo se to, co se dalo čekat, že nebude padat moc košů, že USK bude hrát tak trochu destruktivní basket. Možná se taky podepsala naše desetidenní pauza díky zrušení utkání s Plzní, někteří hráči tak byli asi víc nervózní," konstatoval kouč vítězů Pavel Budínský.

Doma vyhrála i Plzeň, která zdolala bratislavský Inter 88:83. Ostrava si po vydařeném finiši odvezla z Chomutova vítězství 97:82.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 1. kolo:
Kolín - Ústí nad Labem 93:64 (31:12, 49:23, 73:43)
Nejvíce bodů: Barnes 22, Field 16, Machač a Jelínek po 13, Zuzák 12 - Longmire 15, Bažant 12, Tyrna 9. Rozhodčí: Vondráček, Vrážel, Jedlička. Trestné hody: 15/10 - 5/4. Fauly: 13:21. Trojky: 7:2.
Chomutov - Ostrava 82:97 (21:16, 44:37, 67:59)
Nejvíce bodů: Lowery 28, Wright 25, Jakeš 8 - Luettgerodt 22, Hughes 19, Stehlík 15, Inge 12, Číž 10. Rozhodčí: Hruša, Macela, S. Kučera. Trestné hody: 11/8 - 26/18. Fauly: 24:16. Trojky: 12:7.
Děčín - USK Praha 69:60 (16:11, 35:29, 46:38)
Nejvíce bodů: Sanders 22, P. Houška 17, Stria 8 - Sedmák 24, Hruban 10, Votroubek 8. Rozhodčí: V. Lukeš, Hošek, Karásek. Trestné hody: 25/18 - 18/12. Fauly: 21:21. Trojky: 5:6.
Pardubice - Opava 86:46 (14:20, 32:32, 59:43)
Nejvíce bodů: Arnold 17, Čarnecký, Hampton a Pospíšil po 11 - Klečka 19, Blažek 15, Dokoupil 6. Rozhodčí: Paulík, Nejezchleb, Milata. Trestné hody: 21/15 - 18/12. Fauly: 15:19. Trojky: 7:2.
Plzeň - Inter Bratislava 88:83 (24:23, 43:36, 65:49)
Nejvíce bodů: L. Tóth 21, Kovanda 17, Pecka 13, Honomichl 12, Frána 10 - Bridgewaters 27, Beckles 12, Kucsa 11. Rozhodčí: Vyklický, Galajda, Baloun. Trestné hody: 45/26 - 36/30. Fauly: 32:33. Trojky: 4:5.