Basketbalistky USK i Brna opět v Eurolize neuspěly

Basketbalistky USK Praha i Brna ani ve druhém kole Evropské ligy nepoznaly radost z vítězství. Pražanky po prohře v Bourges ve středu doma nestačily ani na Galatasaray Istanbul, kterému po vyrovnaném boji podlehly 70:78. Brňanky prohrály ve francouzském Lattes s Montpellierem vysoko 50:80.

Bahar Caglarová z Galatasaraye (brání) Kateřinu Elhotovou z USK Praha.

A to i přesto, že většinu zápasu vedly a ještě v poslední části měly sedmibodový náskok. Nejlepší střelkyní USK byla s 19 body DeLisha Miltonová-Jonesová.

Oproti úvodnímu zápasu v Bourges předvedly vysokoškolačky skvělý vstup do zápasu, v úvodních čtyřech minutách nedovolily soupeři skórovat a ujaly se vedení 11:0.

Galatasaray, který se přes léto výrazně posílil, se ale vzchopil a vždy dokázal únik USK zastavit a udržet se ve hře. Starala se o to zejména americká pivotka Tina Charlesová, která zaznamenala téměř polovinu bodů Galatasaraye v první půli. USK se už nepodařilo odskočit soupeři na více než devět bodů a Turkyně postupně skóre vyrovnaly.

Ve druhé půli se z utkání stalo velké drama a oba celky se přetahovaly o každý bod. Ve 29. minutě šel Galatasaray poprvé do vedení a patřil mu i úvod poslední části. Mohutně podporován početnou enklávou fanoušků se ujal až šestibodového vedení, a to hlavně zásluhou španělské hvězdy Alby Torrensové.

S USK to nevypadalo dobře, ale ve správný moment zabraly české reprezentantky. Dva důležité koše dala Ilona Burgrová, z protiútoků se pak prosadily Eva Vítečková s Kateřinou Elhotovou a výsledkem byla šňůra 12:1 a sedmibodové vedení.

Jenže v ten moment se začala prosazovat do té doby málo viditelná americká hvězda Diana Taurasiová a společně s Torrensovou ovládly koncovku. Hráčky USK znervózněly, dělaly chyby a náporu tureckého celku už neodolaly.

"Tahle porážka mě štve, protože jsme měli na vítězství. V obraně jsme byli na soupeře dobře připraveni, ale prohráli jsme si to v útoku. V poslední čtvrtině jsme opustili naši hru na pivotky, které se prosazovaly a dělaly soupeři problémy, a místo toho jsme stříleli z nepřipravených pozic," litoval po utkání trenér Lubor Blažek.

Velkou roli podle něj hrály i zbytečné ztráty míče na půlící čáře. "Přitom jsem na podobné ztráty upozorňoval hráčky na videu. A stejně jsme jim takhle dovolili tři lehké koše. Společně s neproměněnými šestkami to pro nás znamená hned třináct bodů mínus. A to je v takto vyrovnaném utkání osudné," řekl Blažek.

Podle trenéra Galatasaraye Ceyhuna Yildizogla rozhodla větší zkušenost jeho svěřenkyň. "Tři čtvrtiny jsme nehráli dobře, ale pak rozhodly naše zkušené hráčky. Diana Taurasiová se vrátila na hřiště po problémech s fauly a zahrála velmi dobře. Nezmatkovali jsme a postupně jsme došli až k výhře," uvedl Yildizoglu, jehož svěřenkyně předvedly podobnou koncovku i v prvním utkání v Kaunasu.

Na palubovku litevského celku jede v příštím zápase USK a to již s vědomím, že musí vyhrát, aby si v těžké skupině udržel naději na postup. "Dvě porážky na úvod jsou v takové skupině velká komplikace. Nemůžeme čekat, že vyhrajeme na palubovce Jekatěringurgu, takže si musíme domácí prohru vzít zpátky v Kaunasu," uvedl Blažek.

Montpellier měl ve všem navrch

Basketbalistky Friska Brno prohrály ve druhém kole Evropské ligy ve francouzském Lattes s Montpellierem vysoko 50:80. Nezkušený hostující tým neměl proti favorizovaným soupeřkám nejmenší šanci na úspěch, francouzský celek převyšoval české vicemistryně ve všech směrech. Brňanky udržely vyrovnané skóre jen do třetí minuty, pak se soupeři vyrovnaly až v závěrečné čtvrtině, kdy už domácí družstvo za rozhodnutého stavu polevilo v úsilí.

Hráčky Brna daly první koš zápasu a vzápětí získaly naposledy v utkání vedení 4:3. Od dalších minut se duel vyvíjel jednoznačně ve prospěch domácích. Hráčky Montpellieru byl přesnější při zakončení a agresivnější v obraně.

První čtvrtinu vyhrály Francouzky 17:8, ve druhé už vedly 40:14 a Brňanky působily místy bezradným dojmem. Měly přitom katastrofální střeleckou bilanci, když z dvoubodového prostoru dosahovala jejich úspěšnost pouhých 27 procent oproti 53 v podání soupeře. Situaci se snažily Brňanky zachraňovat střelbou z tříbodového prostoru, ale ani tam nebyly přesné.

Až v poslední čtvrtině se výkon svěřenkyň trenéra Jana Bobrovského částečně zlepšil. Francouzky ovšem pod dojmem vysokého náskoku polevily a umožnily soupeři srovnat krok. Střelecky se v brněnském týmu dařilo pouze Stehlíkové (13 bodů) s Hejdovou (14), Američanka Robinsonová doaskočila 11 míčů.

2. kolo Evropské ligy basketbalistek - skupina A
ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 70:78 (18:13, 34:31, 51:49)
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová 19, Burgrová 15, Elhotová 10 - Torrensová 23, Charlesová 18, Matičová 11, Taurasiová 10. Fauly: 23:18. Trestné hody: 21/14 - 22/20. Trojky: 2:4. Diváci: 1000.
Jekatěrinburg - Bourges 68:50 (za domácí Horáková 2 body, 1 doskok, 1 asistence), Valencie - Kaunas 83:55 (za domácí Veselá 7 bodů, 6 doskoků, 4 asistence)