Hermannová, Štochlová - Kvapilová, Williams 2:0 Perušič se Schweinerem i Hermannová se Štochlovou jsou v osmifinále ME

12. srpna 2021 13:43 - Vídeň
(Aktualizováno: 12. srpna 2021 20:06)

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner porazili na mistrovství Evropy čtvrtý pár nedávného olympijského turnaje Lotyše Martinse Plavinše s Edgarsem Točsem a jsou v osmifinále. Do něj se ve Vídni probojovaly i Barbora Hermannová s Marií Sárou Štochlovou, které vyhrály český duel v 1. kole play off. Michalu Kvapilovou a Martinu Williams porazily hladce 2:0 na sety.

 

OBO 2021/Vlastimil Vacek, Právo

Perušič se Schweinerem jsou nasazeni jako turnajové dvojky a dnes nejprve přehráli 2:0 domácí pár Clemens Doppler, Alexander Horst. O vítězství ve skupině svedli boj s překvapením tokijského turnaje Plavinšem a Točsem a pět dnů po marném boji Lotyšů o olympijský bronz slavili Češi úspěch. Vyhráli 22:24, 21:19 a 15:12. Zkušenou dvojici plážoví volejbalisté z Prahy porazili poprvé na čtvrtý pokus. V Tokiu je o vzájemný zápas připravila Perušičova covidová izolace.

Po manku v přípravě i neúspěšné snaze o postup ze skupiny na OH si Češi užívají ve Vídni opět zápasů i atmosféru. "Po nějaké době turnaj před diváky a opět to byl zážitek," napsali na sociální sítě po úvodní výhře nad Dopplerem s Horstem 21:17 a 21:13.

Oba české improvizované páry jsou na plážovém ME v play off a zahrají si spolu

V ženském turnaji na sebe ve vyřazovacích bojích narazily narychlo složené české dvojice, protože Hermannová i Kvapilová sháněly před ME partnerky místo indisponovaných spoluhráček. Za Markétu Nausch Slukovou, která ještě není ve formě po covidu na olympijských hrách, po boku Hermannové nastoupila Štochlová. Ta na konci července vyhrála jednohvězdičkový turnaj v Lublani s Williams, proti níž dnes nastoupila. Aktuální spoluhráčka Kvapilové navíc v minulosti pod dívčím jménem Bonnerová hrála s Hermannovou.

Hermannová se Štochlovou s výjimkou úvodního míče ani jednou neprohrávaly. V koncovce první sady se sice jejich sedmibodový náskok smrskl na tři body, přesto zvítězily 21:18. Druhou sadu zlomil papírově silnější český pár ve druhé polovině. Od stavu 12:12 povolil Kvapilové s Williams jen dva body.

"Dnešní zápas proti Kvapilové a Williams byl určitě kuriozitou. Musím pochválit Máří, že v tomhle zápase zastála velice dobře tu těžkou roli, kdy hrajou dvě stejné země proti sobě. Myslím, že v tomhle zápase ukázala, že přestože je mladá, tak kvality na vyrovnané zápasy má. Měla úžasný servis, přinesla nám body v momentech, kdy nás holky dotahovaly. Můžu jen pochválit, že jsme obě tuhle situaci ustály a ona z toho nijak extra neznervózněla," ocenila Hermannová dvaadvacetiletou spoluhráčku.

O postup do čtvrtfinále se Hermannová a Štochlová utkají v pátek s lotyšskou dvojicí Tina Graudinová, Anastasija Kravčenoková, která skončila čtvrtá na nedávných OH. "Mají poslední dva měsíce fazonu. Skončily na olympiádě i předtím v Ostravě a ve Gstaadu na vysokých pozicích," řekla Hermannová.

Češky už jsou spokojené s dělenou devátou příčkou a pokusí se překvapit. "Myslím, že pokud nám sedne servis, tak je můžeme zatlačit. Na druhou stranu my jsme dvě blokařky, které se daly dohromady teď. Oproti Lotyškám, které jsou sehrané už několik let, se zítra pokusíme o takový malý sportovní zázrak," poznamenala zkušenější polovina české dvojice.

Mistrovství Evropy v plážovém volejbalu ve Vídni:
Muži - skupina B:
Perušič, Schweiner (2-ČR) - Doppler, Horst (28-Rak.) 2:0 (17, 13),
Plavinš, Točs (17-Lot.) - Krattiger, Haussener (16-Švýc.) 2:0 (26, 18).
Perušič, Schweiner - Plavinš, Točs 2:1 (-22, 19, 12)
Ženy - play off:
1. kolo: Hermannová, Štochlová (5-ČR) - Kvapilová, Williams (25-ČR) 2:0 (18, 14).
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.