Slovinsko - Itálie 2:3 Vítězství po 16 letech! Italští volejbalisté ovládli mistrovství Evropy

19. září 2021 19:16 - Katovice
(Aktualizováno: 19. září 2021 23:41)

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy. V Katovicích udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

 

Jakub Piasecki, ČTK/AP

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Mistrovství Evropy volejbalistů v Katovicích:
O 3. místo:
Polsko - Srbsko 3:0 (22, 16, 22)
Nejvíce bodů: León 14, Kurek 11, Kochanowski 9 - Ivovič 10, Atanasijevič 9, Kovačevič 6.
finále:
Slovinsko - Itálie 2:3 (22, 25, 20, 25, 15)
Rozhodčí: Maroszek (Pol.), Rodríguezová (Šp.). Čas: 144 min. Diváci: 7000.
Itálie: Galassi 6, Giannelli 3, Michieletto 17, Anzani 9, Pinali 12, Lavia 21, libero Balaso - Recine, libero Piccinelli, Ricci 2, Romano 11. Trenér: De Giorgi.
Slovinsko: Ropret 3, Urnaut 10, Kozamernik 8, T. Štern 14, Čebulj 14, Pajenk 16, libero Kovačič - Štalekar, Možič, Šket 1, Vinčič, Klobučar. Trenér: Giuliani.
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.