Kunín má nakročeno k postupu, Brňanky zaváhaly

NOVÝ JIČÍN

Basketbalisté Mlékárny Kunín porazili v Poháru FIBA slovenského mistra z Lučence vysoko 81:50 a po třetím vítězství mají nakročeno do další fáze soutěže. To basketbalistky Gambrinusu Brno nestačily v Evropské lize na maďarskou Šoproň a po čtyřech odehraných zápasech jim v tabulce soutěže čtvrté místo.

Brněnské basketbalistky sice postupně zlepšily hru v obraně, v koncovce však dlouho zápolily s přesností. ve 12. minutě už prohrávaly devítibodovým rozdílem 17:26. Trenér Bobrovský zatáhl za záchranou brzdu, když zapojil do hry pivotku Kováčovou a rozehrávačku Machovou, jež se prosazovala svou dravostí.

V průběhu šesti minut se podařilo českým mistryním znovu otočit skóre, neboť tuto pasáž vyhrály zcela jasně 21:6. Maďarky polevily v nátlakové hře, v obraně nechávaly více prostoru než v úvodní části. Zakončení se začalo dařit Američance McWilliamsové, Vítečkové a Machové, zatímco v týmu Šoproně držela krok hlavně Matovičová.

Tříbodový náskok Brňanky v urputné bitvě po změně stran nedokázaly udržet, nedařilo se jim ubránit pod košem Matovičovou a Blahůškovou, které zakončovaly většinu akcí. Naopak český tým se jen obtížně prosazoval přes pohyblivou obranu.

Drama gradovalo v závěrečné čtvrtině, kdy se po úspěšných tříbodových pokusech Machové a Žirkové podařilo Moravankách v 35. minutě vyrovnat na 60:60. Vzápětí ale Maďarky daly soupeřkám basketbalový mat. Pohotově využily chyby domácího týmu k získání sedmibodového náskoku, který už domácí tým nedokázal zvrátit. Hlavně Kovačevičová zakončovala neomylně jeden útok za druhým.

Gambrinus Brno - Orsi Šoproň 69:74 (14:20, 38:35, 51:54)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 19, Žirková 15, Machová 12, Vítečková 11 - Kovačevičová 26, Matovičová 17, Blahůšková 15, Vajdová 11. Rozhodčí: Voreadis (Řec.), Krause (Něm.). Fauly: 15:15. Trestné hody: 15/14 - 12/10. Trojky: 7:2. Diváci: 1500.
Další výsledky skupiny A:
Wisla Krakov - Valenciennes 58:74 (34:40), Kozačka Záporoží - Petrohrad 97:44 (36:21).
7. Petrohrad303146:2813

Třetí pohárový triumf týmu z Nového Jičína v Poháru FIBA sledoval jeho nový trenér Zdeněk Hummel ještě pouze z hlediště, protože dosud nefiguroval na soupisce, po rezignaci Zdeňka Janíka vedl mužstvo asistent Stanislav Petr.

Hosté drželi krok jen úvodních devět minut zápasu do stavu 15:15. Ve druhé desetiminutovce si už domácí vybudovali sedmnáctibodový náskok, když se soupeř nedokázal prosadit přes jejich zónovou obranu. Druhý poločas pak už byl jen otázkou výše rozdílu skóre, Moravané byli lepší po všech stránkách a ve 35. minutě měli už náskok 32 bodů.

"S výsledkem jsem spokojen, s hrou ještě nikoliv. Díky zónové obraně jsme soupeře jasně přehráli. Netrefovali se a nenašli na to zbraň, a tento druh obrany byl receptem na naše vítězství," zhodnotil zápas Petr. "Navíc jsme dali osm trojek, zato soupeř jen dvě. Chceme postoupit v poháru dále, ale teď nás čekají velmi těžké zápasy v Děčíně a ve Švýcarsku," dodal domácí asistent trenéra.

Děčín už postupuje

Basketbalisté Děčína vyhráli i svůj čtvrtý zápas ve skupině A Poháru FIBA. Ve švýcarském Fribourgu zvítězili 90:80 a už dvě kola před koncem bojů ve skupinách si zajistili postup do další fáze.

Severočeši měli v zápase neustále mírně navrch, k dalšímu úspěchu je neomylně vedli Američané Williams a Sanders. Do druhého poločasu šli hosté sice jen s jedním bodem k dobru, po změně stran ale soupeři odskočili a mírný náskok dokázali uhájit.

Mlékárna Kunín - Lučenec 81:50 (20:15, 44:27, 65:40)
Nejvíce bodů: Leach 17, Žarkovič 16, Champion 15 - Delalič 14, Tarabus 11, Szilvasy 8. Rozhodčí: Szczerba (Pol.), Forrai (Maď.). Trestné hody: 27/15 - 18/10. Fauly: 18:22. Trojky: 8:2. Diváci: 850.
Fribourg - Děčín 80:90 (19:22, 38:39, 61:66)
Nejvíce bodů: Madison 35, Nohr 13, Smiljanič a Kaunisto po 7 - Sanders 27, Williams 21, Prach 11. Rozhodčí: Julien (Fr.), Monteiro (Portug.). Trestné hody: 31/27 - 27/16. Fauly: 27:28. Trojky: 5:4. Diváci: 350.
Tabulka:
1. Děčín440337:2928
2. Mlékárna Kunín431198:2587
3. Fribourg413328:3345
4. Lučenec404257:3364

Druhou prohru za sebou utrpěli v Lize FIBA basketbalisté Nymburka. Úřadující český mistr po prohře v minulém týdnu s Kyjevem dnes nestačil ve Skopji na místní tým Rabotnički a podlehl mu 86:102. V základní skupině A mají Středočeši po čtyřech odehraných zápasech vyrovnanou bilanci dvou výher a porážek. Nymburk příští středu přivítá na domácí palubovce Fenerbahce Istanbul.

Středočeši do Makedonie sice odjížděli v roli favoritů, ale v přímém souboji s Rabotnički, který jako jediný tým ve skupině prohrál zatím všechna utkání, pozici nepotvrdili. Domácí se opírali hlavně o výtečného střelce Johnsona a tradiční silná zbraň Nymburka, precizní obrana, dnes příliš nefungovala. Svěřenci trenéra Michala Ježdíka se navíc trápili i v útoku a v poločase na soupeře ztráceli už jedenáct bodů.

Ani druhý poločas výraznou změnu v obrazu hry nepřinesl. Domácí navíc ještě stačili navýšit svůj náskok, Nymburk vyprovodili na zpáteční cestu 'stovkou' a mohli slavit premiérovou výhru v letošním ročníku.

Rabotnički Skopje - BK ECM Nymburk 102:86 (47:36).