USK Praha - Galatasaray 67:63Basketbalistky USK v Eurolize v bitvě neporažených týmů zvítězily nad Galatasarayem, vyhrály i Brňanky

Praha/Brno

Basketbalistky USK Praha v Evropské lize získaly cenné vítězství 67:63 nad Galatasarayem Istanbul a uspěly v duelu dvou dosud neporažených týmů ve skupině C. Vysokoškolačky si v soutěži připsaly třetí výhru a zatím mají stoprocentní bilanci. Uspěly i basketbalistky IMOSu Brno, které porazily ve 4. kole francouzský celek Lattes Montpellier po výborném výkonu v závěrečné čtvrtině 67:64. České vicemistryně zaznamenaly druhé vítězství, soupeř naopak první prohru. Brňanky ještě 12 minut před koncem prohrávaly rozdílem 14 bodů, závěr ale patřil jim.

Zleva Laia Palauová z USK Praha a Isil Albenová a Kelsey Boneová z Galatasaray Istanbul.

USK se povedla proti hvězdnému Galatasarayi, který v Praze hnala na zteč asi padesátka bouřících tureckých fanoušků, odveta za únorové vyřazení z osmifinále Euroligy a tureckého soupeře porazil téměř přesně po třech letech. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové rozhodly hlavně ve třetí čtvrtině, kterou vyhrály 23:10.

Souboj dosud neporažených euroligových týmů byl dlouho na vážkách a velké výkyvy obou týmů poznamenaly hlavně první polovinu. Galatasaray sice začal sebevědomým nástupem, ale USK vrátila do hry skvěle hrající Dubljevičová, která měla hlavní podíl na výhře Pražanek v první čtvrtině.

Domácí tým se dostal do velkých problémů, když se rozehrávala Američanka v dresu Galatasaraye Zellousová. Hvězda WNBA, která si v zámořské soutěži v minulé sezoně vysloužila titul pro hráčku s největším zlepšením, naplno zazářila hlavně ve druhé desetiminutovce a po poločase měla na kontě 15 bodů, stejně jako Dubljevičová.

USK se trápil i v útoku, zpočátku se hledaly reprezentantky Elhotová s Vítečkovou a i vinou těžkopádné kombinace domácí celek za osm minut druhé čtvrtiny nastřílel jen šest bodů.

Skvělý nástup do druhého poločasu ale nechal na předchozí trápení USK zapomenout. Když se v útoku chytily rozehrávačka Palauová, Vaughnová i Vítečková, povedla se šňůra 16:6 a domácí tým rázem hřál jedenáctibodový náskok před posledním úsekem hry. Pro USK bylo klíčové i dobré bránění Zellousové, která se po poločase už neprosazovala tak lehce.

Galatasaray ale na Folimance ukázal svoji extratřídu, postupně se dotáhl až na pětibodový dohled. Ale USK v napínavém finiši pomohly trefy Palauové a Clarendonové, po nichž české šampionky vedly 67:61. Domácí tým dovolil už jen malé snížení, o důležitou výhru se připravit nenechal a navázal na předchozí triumfy se Záhřebem a Spartakem Moskva. Tak povedený vstup jako letos USK v Eurolize ještě nikdy nezažil.

Brňankám vyšel úvod i závěr

Brňanky začaly v pohodovém rytmu. S lehkostí se dostávaly do střeleckých pozic, přesně zakončovaly a získaly šestibodový náskok. Soupeře přehrávaly i kombinacemi do podkošového prostoru a solidně bránily. O střelbu se většinou staraly Jurčenková, Jalčová a Pecková.

Po osmi minutách vedl domácí tým 22:13, ale Francouzky přitvrdily hru v obraně a Brňanky vypadly z role. Ukvapenou koncovkou se připravovaly o míče, soupeř jejich chyby trestal rychlými protiútoky a snížl manko až na rozdíl tří bodů.

V úvodu druhé čtvrtiny se sice hráčky IMOSu opět herně zvedly, vybojovaly zpět sedmibodové vedení, ale nedokázaly ho udržet. Několikaminutový střelecký výpadek využily basketbalistky Montpellieru k sedmibodové šňůře, kterou otočily výsledek.

Po změně stran se střelecké trápení Brňanek prohloubilo. Místo přesné střelby jen odhazovaly míče ke koši a soustředěně hrající Francouzky získaly náskok 14 bodů.

Domácí tým se ale vzchopil. Soupeř ztratil dosavadní jistotu a pět minut před koncem byl stav nerozhodný 58:58. Za šest minut poslední čtvrtiny vstřelily Francouzsky pouze jediný bod. V brněnském týmu hru dobře dirigovala Jalčová a střelecky se v závěru dařilo Keyové.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo, skupina C:
ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 67:63 (17:16, 29:31, 52:41)
Nejvíce bodů: Dubljevičová 20, Palauová 12, Vítečková 11, Vaughnová 10 - Zellousová 21, Boneová 16, Torrensová 14. Rozhodčí: Kralj (Bosna), Stoica (Rum.), Giod (Luc.). Fauly: 19:15. Trestné hody: 14/13 - 19/15. Trojky: 4:2. Diváci: 1000.
Skupina B:
BK IMOS Brno - Lattes Montpellier 67:64 (26:21, 38:40, 50:57)
Nejvíce bodů: Jalčová 17, Pecková 15, Keyová 14, Jurčenková 10 - Robertová 19, Ciaková 18, Christonová 7. Rozhodčí: Schinas (Řec.), Santos (Portug.), Zamora (And.). Fauly: 13:19. Trestné hody: 11/11 - 22/13. Trojky: 2:3. Diváci: 850.
Šoproň - Wisla Krakov 61:67
Fenerbahce Istanbul - Orenburg 71:69.