Nejlepšími basketbalisty Evropy jsou Parker a Lyttleová

Nejlepšími basketbalisty Evropy za rok 2013 byli zvoleni francouzský rozehrávač Tony Parker a španělská pivotka Sancho Lyttleová. Rozhodla o tom mezinárodní federace FIBA Europe na základě ankety mezi fanoušky a experty.

Tony Parker ze San Antonio Spurs (uprostřed).

Jednatřicetiletý Parker patří k hlavním oporám San Antonia v NBA. V minulém roce byl i hlavní hvězdou mistrovství Evropy, na němž pomohl Francii ke zlatým medailím. Za své výkony a střelecký průměr 19 bodů na zápas byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje.

V anketě o nejlepšího hráče roku pak jasně porazil Řeka Vassilise Spanulise a Španěla Marca Gasola. Předchozí vítěz Rus Andrej Kirilenko se nedostal ani do širší nominace.

Také vítězka mezi ženami Lyttleová byla loni nejužitečnější hráčkou mistrovství Evropy, kde pomohla Španělsku k prvenství. Anketu FIBA Europe vyhrála před krajankou a spoluhráčkou z Galatasaraye Istanbul Albou Torrensovou a Francouzkou Sandrine Grudaovou. Loňská vítězka Céline Dumercová skončila čtvrtá.

Tentokrát se mezi oceněnými neobjevila žádná z českých reprezentantek. Hana Horáková vyhrála v roce 2010, loni skončila druhá Eva Vítečková. Opora USK Praha ale chyběla na mistrovství Evropy, což ji zřejmě stálo i nominaci na prestižní ocenění.

Právě výkony na Eurobasketu totiž hrály hlavní roli při hlasování expertů. Ti jednoznačně zvolili Lyttleovou, která byla s průměrem 18,4 bodu na utkání nejlepší střelkyní a první místo opanovala i ve statistice doskakování (11,1) a zisků míče (2,9).

"FIBA Europe ráda oceňuje lidi za jejich tvrdou práci. Právě proto jsme cenu udělili Sancho Lyttleové, která je pro mě ukázkou neúnavného dříče, což ukázala na mistrovství Evropy," řekl generální sekretář FIBA Europe Kamil Novák.

Nejlepší basketbalistkou do 21 let byla označena další Španělka Astou Ndourová, která dovedla tým k titulu mistryň Evropy do 20 let a ke čtvrtému místu na MS devatenáctek.

Mezi muži se nejlepším mladým hráčem podle očekávání stal Chorvat Dario Šarič, který je považován za největší talent posledních let. V hlasování jasně porazil Turka Kenana Sipahiho a Řeka Jannise Antetokunmpoa.