Basketbalistky USK v EL prohrály, Brno porazilo Jekatěrinburg

SAMARA/BRNO

Druhou porážku za sebou si v Evropské lize připsaly basketbalistky USK Praha, které v předposledním vystoupení ve skupině podlehly v Samaře obhájkyním trofeje 71:89. Vysokoškolačky stále drží páté místo, které jim zaručuje postup do další fáze. Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno naproti tomu porazily ruský Jekatěrinburg 66:53 a upevnily si vedení ve skupině B.

USK byl před zápasem se Samarou jasným outsiderem, přesto dokázal čelit náporu ruského velkoklubu. V páté minutě hostující tým prohrával jen 8:10, ale pak se začaly prosazovat domácí hvězdy a elitní evropské hráčky Stěpanovová, Wautersová a Valdemorová. Díky devítibodové šňůře Samara soupeři odskočila.

Vysokoškolačkám pomohla střídající Brazilka Castrová- Marquezová, které vycházela střelba a také díky ní USK čtyři minuty před poločasem držel přijatelné desetibodové manko. V závěru druhé čtvrtiny však Samara znovu nasadila k trháku a převahu zúročila hlavně při nástupu do třetí desetiminutovky.

Úvod druhé půle českému týmu nevyšel a třetí čtvrtina vyzněla jasně ve prospěch Samary. Šest minut před koncem se zdálo, že Pražanky odjedou z Ruska s debaklem, když domácí vedly už 85:58. Místo rezignace se však svěřenkyně Lubora Blažka, které v závěru dirigovala výtečná Pavlíčková, mocně vzepřely.

USK výrazně vylepšil obranu a v útoku se navíc rozehrály Burseová a Volná. Závěrečnou šestiminutovku Pražanky vyhrály v poměru 13:4 a nakonec si odvezly přijatelnou prohru o 18 bodů. Samaře navíc nastřílely 71 bodů a lepšího výsledku letos dosáhla jen silná Pécs.

Samara, která loni ve finále Euroligy porazila Brno, se mohla radovat ze sedmé výhry v soutěži za sebou, jíž potvrdila vedoucí postavení ve skupině.

Volgaburmaš Samara - USK Praha 89:71 (29:17, 49:33, 74:52)
Nejvíce bodů: Valdemorová 23, Stěpanovová 17, Wautersová 15, Lawsonová 11 - Pavlíčková 21, Volná 14, Burseová 11, Castrová- Marquezová 10, Bortelová 7, Mokrošová 6.
6. Namur817536:6459

České mistryně z Brna položily základ ke svému až nečekaně jednoznačnému vítězství hned v úvodu, kdy získaly rozhodující desetibodový náskok. Úvod utkání symbolicky připomněl dva roky starou aféru. Vedoucí koš Jekatěrinburgu dala Američanka Griffithová a za Brno vyrovnala její krajanka Miltonová. Předloni hrály obě v ruském týmu na falešné gruzínské pasy a po protestu českých mistryň byl Jekatěrinburg ze soutěže vyloučen.

Ruský milionářský klub, který připomíná svým složením cizineckou legii, přijel do Brna s dvěma novými posilami. Poprvé za něj nastoupily v Evropské lize Američanka Elaine Powellová a také 213 cm vysoká Polka Malgorzata Dydeková.

Jekatěrinburg v úvodních minutách dvakrát vedl. Od stavu 2:4 ale v obraně nesmírně dynamicky hrající Brňanky převzaly režii a po šňůře dvanácti bodů vedly v páté minutě 14:4. Soupeř si nevěděl rady s obranou domácích, v podkošových soubojích Brňanky s přehledem ubránily Australanku Batkovicovou, jež zápolila se střelbou a v prvním poločase zaznamenala pouze dva body.

Srbský trenér Zoran Višič se pokusil zastavit po pěti minutách nápor brněnského týmu nasazením Dydekové, ale ani tento tah mu příliš nepomohl. Na výkonu polské pivotky byla znát dlouhá herní přestávka, navíc její hru v útoku měly dokonale přečtenou Kulichová i střídající Kováčová. Za necelých devět minut svého působení na palubovce nedala Dydeková ani bod.

Kulichová vynikala i v doskakování a dařilo se jí také střelecky. Pod košem dominovala i Miltonová a rychlost přesným kombinačním akcím dávaly Žirková s Machovou. V rozhodujících chvílích při budování náskoku se prosazovala Vítečková a v obraně dřela Veselá.

V úvodu druhé čtvrtiny vedl brněnský tým už 23:10. Z krizové situace se Jekatěrinburg vzchopil, zpřesnil střelbu a zásluhou Griffithové a Powellové snížil ve 14. minutě na 27:22. Zvrat ale soustředěně hrající české mistryně odmítly a do poločasové přestávky získaly patnáctibodový náskok.

Po změně stran už měl zápas jednoznačný scénář. Brněnský tým pokračoval v koncentrovaném výkonu nejen v obraně, ale i v útoku. Trenér Višič se sice pokoušel změnami v sestavě ještě vykřesat naději, všechny jeho pokusy ale byly marné. Jekatěrinburg hrál bezradně a často ztrácel míče, když nedokončil útok do 24 sekund.

Gambrinus Sika Brno - UMMC Jekatěrinburg 66:53 (21:10, 39:24, 50:34)
Nejvíce bodů: Kulichová 13, Salesová 12, Vítečková 11, Miltonová-Jonesová 10 - Powellová 16, Batkovicová 13, Karpovová 8. Rozhodčí: Mattioli (It.), Van Den Heuvel (Niz.). Fauly: 21:16. Trestné hody: 14/6 - 26/24. Trojky: 2:1. Diváci: 1300.