Míčové sporty

Basketbalista Bryant překonal další rekord Lakers

15. dubna 2006 14:30 - NEW YORK

Kobe Bryant zaznamenal v pátečním utkání basketbalové NBA rovných padesát bodů a udělal rozhodující krok ke svému prvnímu vítězství ve střelecké tabulce soutěže. Tým Los Angeles Lakers díky představení své hvězdy vyhrál 110:99 nad Portlandem a pouze mimořádná shoda náhod by ho mohla připravit o účast v play-off.

Bryant, jenž dosáhl padesátibodové hranice pošesté v sezoně a pojedenácté v kariéře, překonal v průběhu utkání týmový střelecký rekord za sezónu. Dosud nejvíce bodů (2719) zaznamenal v dresu Lakers Elgin Baylor, současný manažer konkurenčních Clippers, v ročníku 1962/63.

"Nebudu čekat na telefon s jeho gratulací, on je teď s Clipers a já v Lakers. Ale kdyby o tom sám začal mluvit, měl by vědět, že mu za mnohé vděčím stejně jako dalším skvělým hráčům, od nichž jsem se v mládí učil," řekl Bryant novinářům.

V této sezoně Bryant vymazal už třetí Baylorův klubový rekord - nejvíce bodů v zápase, když jich na konci ledna nasázel do koše Toronta 81, a také nejvíce utkání s pokořením čtyřicetibodové hranice. V pátek mu k překonání třetího rekordu scházelo jen šestnáct bodů, což dokázal trojkou už na začátku třetí čtvrtiny.

Welsch tentokrát nebodoval

Účasti play off se přiblížili také basketbalisté Milwaukee, a to díky výhře 97:80 na palubovce New Yorku, jemuž chyběl nemocný kouč Larry Brown. Jiří Welsch hrál v dresu vítězů sedm minut, oběma svými hody minul a zůstal bez bodu. Welsch si play off během kariéry v zámoří zatím zahrál jen jednou před dvěma lety s Bostonem.

Slavného trenéra Browna skolily žaludeční potíže už ve čtvrtek během zápasu v Clevelandu a na nosítkách byl odnesen z haly. Z nemocnice již byl propuštěn, ale je možné, že přijde o poslední tři utkání druhého nejslabšího týmu v NBA.

Gordon proměnil každou z devíti trojek

Stejně jako Milwaukee vyhráli i jeho další dva konkurenti o poslední postupová místa z Východní konference - Indiana a Chicago. To získalo cennou a těsnou výhru nad Washingtonem, přičemž hlavní postavou byl Ben Gordon. Při střelbě z dálky byl neomylný a všech devět pokusů za tři body proměnil. Včetně vítězné trojky 54 sekund před koncem.

Šokující výsledek se zrodil v Torontu. Domácí tým proti lídrovi soutěže nastupoval se sérií deseti porážek za sebou, ale proti bývalým spoluhráčům se vytáhl Mike James. Jen v poslední čtvrtině padlo z jeho ruky do koše Detroitu dvacet bodů a celkovými 39 si James vylepšil osobní rekord. Toronto vyhrálo 108:03, ale zatímco Detroit bude bojovat o titul, pro hráče kanadského týmu sezona zanedlouho skončí.

11. Seattle 79 33 46 41,8
13. Minnesota 80 33 47 41,3
14. Golden State 79 32 47 40,5
15. Portland 79 21 58 26,6
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. Celky označené "x" mají jistý postup do play-off, týmy označené "y" jsou jistými vítězi divize a mužstva označená "z" jsou jistými vítězi konference.