Basketbalista Bryant překonal další rekord Lakers

NEW YORK

Kobe Bryant zaznamenal v pátečním utkání basketbalové NBA rovných padesát bodů a udělal rozhodující krok ke svému prvnímu vítězství ve střelecké tabulce soutěže. Tým Los Angeles Lakers díky představení své hvězdy vyhrál 110:99 nad Portlandem a pouze mimořádná shoda náhod by ho mohla připravit o účast v play-off.

Bryant, jenž dosáhl padesátibodové hranice pošesté v sezoně a pojedenácté v kariéře, překonal v průběhu utkání týmový střelecký rekord za sezónu. Dosud nejvíce bodů (2719) zaznamenal v dresu Lakers Elgin Baylor, současný manažer konkurenčních Clippers, v ročníku 1962/63.

"Nebudu čekat na telefon s jeho gratulací, on je teď s Clipers a já v Lakers. Ale kdyby o tom sám začal mluvit, měl by vědět, že mu za mnohé vděčím stejně jako dalším skvělým hráčům, od nichž jsem se v mládí učil," řekl Bryant novinářům.

V této sezoně Bryant vymazal už třetí Baylorův klubový rekord - nejvíce bodů v zápase, když jich na konci ledna nasázel do koše Toronta 81, a také nejvíce utkání s pokořením čtyřicetibodové hranice. V pátek mu k překonání třetího rekordu scházelo jen šestnáct bodů, což dokázal trojkou už na začátku třetí čtvrtiny.

Welsch tentokrát nebodoval

Účasti play off se přiblížili také basketbalisté Milwaukee, a to díky výhře 97:80 na palubovce New Yorku, jemuž chyběl nemocný kouč Larry Brown. Jiří Welsch hrál v dresu vítězů sedm minut, oběma svými hody minul a zůstal bez bodu. Welsch si play off během kariéry v zámoří zatím zahrál jen jednou před dvěma lety s Bostonem.

Slavného trenéra Browna skolily žaludeční potíže už ve čtvrtek během zápasu v Clevelandu a na nosítkách byl odnesen z haly. Z nemocnice již byl propuštěn, ale je možné, že přijde o poslední tři utkání druhého nejslabšího týmu v NBA.

Gordon proměnil každou z devíti trojek

Stejně jako Milwaukee vyhráli i jeho další dva konkurenti o poslední postupová místa z Východní konference - Indiana a Chicago. To získalo cennou a těsnou výhru nad Washingtonem, přičemž hlavní postavou byl Ben Gordon. Při střelbě z dálky byl neomylný a všech devět pokusů za tři body proměnil. Včetně vítězné trojky 54 sekund před koncem.

Šokující výsledek se zrodil v Torontu. Domácí tým proti lídrovi soutěže nastupoval se sérií deseti porážek za sebou, ale proti bývalým spoluhráčům se vytáhl Mike James. Jen v poslední čtvrtině padlo z jeho ruky do koše Detroitu dvacet bodů a celkovými 39 si James vylepšil osobní rekord. Toronto vyhrálo 108:03, ale zatímco Detroit bude bojovat o titul, pro hráče kanadského týmu sezona zanedlouho skončí.

11. Seattle79334641,8
13. Minnesota80334741,3
14. Golden State79324740,5
15. Portland79215826,6
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. Celky označené "x" mají jistý postup do play-off, týmy označené "y" jsou jistými vítězi divize a mužstva označená "z" jsou jistými vítězi konference.