Play-off NBA si zahrají i bývalí šampioni Lakers a Chicago

NEW YORK

Po nedělních zápasech NBA je rozhodnuto o všech postupujících týmech do play-off. Ve Východní konferenci si účast mezi osmičkou nejlepších pojistily vítězstvím Washington a Chicago, v západní části zámořské soutěže se mohou na boje o titul těšit také basketbalisté Los Angeles Lakers a Sacramenta.

Už jen dva zápasy má před sebou naopak Philadelphia, kterou nespasil ani kanonýr a druhý nejlepší střelec soutěže Allen Iverson. Sixers si pod sebou podřízli větev sobotní prohrou v Orlandu a jejich osud Washington i Chicago o den později zpečetili. Klub z metropole porazil doma Cleveland a šestinásobný šampion NBA z 90. let Chicago mohl slavit v Miami.

Ze sestavy Heat postupně odcházely odpočívat na lavičku všechny opory, což Chicagu otevřelo cestu za vítězstvím. Dwyane Wade odehrál jen něco málo přes poločas a Shaquilla O'Neala stáhl trenér Pat Riley ze obavy před zraněním před klíčovou fází sezony 17 minut před koncem. V den svých 21. narozenin prožil životní večer rodák ze Súdánu Luol Deng, autor 26 bodů chicagských Bulls.

Na poslední chvíli proklouzli do vyřazovací části také další mistři z nedávné minulosti Lakers. Na domácí palubovce přivítali rovněž oslabený Phoenix a druhý nejlepší tým Západní konference bez Steva Nashe i Raji Bella porazili 109:89. Největší kandidát na cenu pro nejužitečnějšího hráče Kobe Bryant k tomu přispěl 43 body.

Čtyřicetibodovou hranici Bryant překonal v sezoně již posedmadvacáté a odvrátil tak další propadák slavnějšího z týmů z Los Angeles, kteří loni v play off chyběli. "Je potřeba to letos brát jako velký úspěch. Nikdo od nás postup nečekal a jsme tam," řekl Bryant, který strávil v Lakers celou kariéru, získal s nimi tři tituly a před dvěma lety hrál finále.

Miami - Chicago 93:117
Los Angeles Lakers - Phoenix 109:89
Washington - Cleveland 104:92
Detroit - New York 103:97
Minnesota - San Antonio 90:103
New Jersey - Boston 95:93
Dallas - Utah 111:95
Sacramento - New Orleans/Oklahoma City 96:79